Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Rendkívül jó üzletet csinált az Eiffel Palace irodaház tulajdonosa, és messze a piaci ár felett, mintegy 50 százalékos profittal adta el az ingatlant a jegybanknak, az igazságügy-miniszter ügyvédi irodájának közreműködésével – írja az Átlátszó.
Nagyon jól járt, mintegy 50 százalékos hasznot realizált az Eiffel Palace irodaház offshore hátterű befektetője azzal, hogy a Magyar Nemzeti Bank a közelmúltban megvette tőle az ingatlant – ez tűnik ki egy az Átlátszó birtokába került dokumentumból.
Az Átlátszó birtokába került részletes költségvetés tanúsága szerint Eiffel Palace Kft.-nek kevesebb, mint 31 millió euróba került az irodaház megvásárlása és felújítása, amit aztán nettó 45,3 millió euróért értékesítettek a Magyar Nemzeti Banknak, vagyis mintegy 15 millió eurós profitot realizáltak a projekten. A tranzakciót a KPMG értékbecslésével szentesítették, de az Átlátszó szerint az értékbecslés szakmailag vitatható, és olyan módszerrel készült, amit más pénzügyi intézmények a hatályos jogszabályok szerint nem is alkalmazhattak volna. Az adásvételi szerződést Trócsányi László igazságügy-miniszter ügyvédi irodája készítette.
Az ingatlant a piaci becsléseknél több mint 10 millió euróval drágábban sikerült eladni a portál szerint. Az MNB az Átlátszó adatigénylésére kiadott egy értékbecslést, melyből kiderült, hogy a piaci érték meghatározása helyett a befektetési értékkel számolt, ami egy rendkívül szubjektív értékelési módszer. A jogszabályok nem ezt, hanem a piaci összehasonlító adatokon alapuló módszert, a hozamszámításon alapuló értékelési módszert, vagy a költségalapú értékelési módszert, vagy ezek kombinációját írják elő.
A cikk megjelenése után az MNB közleményt tett közzé.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.