szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Összesen csaknem 100 millió forintot osztott ki a Magar Fejlesztési Bank (MFB) egy Garancsi Istvánhoz köthető természetjáró alakulatnak, valamint egy évek óta semmit sem csináló betéti társaságnak.

Idén 80 millió forint támogatást kapott a Magyar Természetjáró Szövetség az MFB-től – tudta meg a közérdekű adatigénylés keretében az Átlátszó.hu  a banktól. A túraszövetség elnöke a felcsúti és fehérvári VIP-páholyokba bejáratos, Orbán Viktor kormányfő ismerősének számító Garancsi István, akié többek között a Videoton focicsapata, a takszövök államosítását sikeresen kicselező Duna Takarék Bank, és a napokban vette meg a Market építőcéget.

Az MFB támogatottjai között – a Századvég mellett, amely 15 millió forintot kapott a politikai iskola finanszírozására, a HÁLÓ Közösségi Központ 8, a Múzeum Café magazin pedig 6 milliót kapott – felbukkan a Napkelet 2000 Bt. 14,8 millió forintos apanázzsal. A leleplező blog szerint a vállalkozás 6-8 éves fiatalok oktatási programjára kapott pénzt. A program keretében a Weiner-Szász Kamarazenekar segít a gyerekek beilleszkedésében, s az együttes koncertjeit is támogatják.

Napkelet 2000 nevű betéti társaság kettő szerepel az Opten céginformációs szolgáltató adatbázsában. Az egyik az 1999. augusztus végén 40 ezer forint alapított Napkelet 2000 Kereskedelmi és Szolgáltató Betéti Társaság családi vállalkozás, amely azonban 2008. szeptember közepén felszámolással megszűnt.törzstőkével  E vállalkozás főtevékenysége egyéb, máshová nem sorolt iparcikk-kiskereskedelem volt és más tevékenységei között sem szerepel oktatá.

A másik ilyen nevű alakulat az 1999. december végén 360 ezer forint törzstőkével alapított NAPKELET 2000 Kulturális, Művészeti és Oktatási Szolgáltató Betéti Társaság, amely ugyancsak budapesti családi vállalkozás, bel- és kültagjai ugyanzon budapesti család tagjai. E cég főtevékenysége 2013 február közepéig alkotó- és előadó-művészet, ezután idén április közepéig előadó-művészet, majd alapfokú oktatás. A vállalkozás pénzügyi adatai azonban semmit nem árulnak el a cég tevékenységéről, az adatbázisban ugyanis csak a legutóbb négy lezárt üzleti éveikről találhatók adatok (mérleg, eredménykimutatás), amelyeknek azonban minden sorában 0 áll. A társaság 2013-as mérlege formailag rendben lévőnek tűnik – feltüntetik benne a 360 ezer forintos törzstőke meglétet –, a többi mérlegben és beszámolóban azonban ez nem szerepel, így amellett, hogy a társaság nemhogy nem oktatott, de semmit sem csinált, formailag sem szabályosak a dokumentumok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!