Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Egyelőre elmarad a népirtás az italpiacon, derül ki Varga Mihály salátatörvényéből. Az egykulcsos társasági adóra viszont hiába vártunk.
Mégsem nyírja ki a kormány az ital-nagykereskedőket – derül ki a jövő évi költségvetést megalapozó törvényjavaslatából. A Varga Mihály által benyújtott salátatörvény nem teszi általánosan érvényessé azt a 150 millió forintos biztosítékot, mely miatt a jelenlegi 150 körüli ital-nagykereskedőből nagyjából 5-6 maradhatna meg jövőre.
Az adótörvények megszavazása során ugyanis a parlament elé került és átment az a kormányzati elképzelés, hogy az alkohol-nagykereskedőktől eddig beszedett 22 millió forintos, ún. "jövedéki biztosítékot" (magyarán letéti díjat) egységesen, 150 millió forintra emelik.
Az utolsó pillanatban a kormány benyújtott egy módosító indítványt, amivel próbálta menteni a helyzetet. A kormány mentőötlete szerint sávos lett volna a biztosíték, hogy a kisebb cégek terhelését mérsékeljék: 300 milliós árbevételig 22 millió forint, 600 milliós árbevételig 40 millió, egymilliárdig 60 millió, kétmilliárdig 120 millió, afelett 150 millió. Végül azonban nem került be a törvénybe, mert a módosítóról a fideszesek a parlamentben külön szavazást kértek, és leszavazták. Varga Mihály salátatörvénye most ezt a sávos rendszert hozza vissza.
Elhalasztják az egykulcsos társasági adót
A kormány még 2012-ben ígérte meg, hogy 2015 január 1-jétől egykulcsos lesz a jelenleg 10 és 19 százalékos társasági adó, és ezt bele is írta a stabilitási törvénybe (a tervezett kulcs nem szerepelt a jogszabályban). A mostani törvényjavaslat azonban 2016. január 1-jére halasztja az egykulcsos adó bevezetését a „költségvetés jelenlegi helyzete” miatt.
A kormány engedélye kell az önkormányzati cégek eladósodásához
A javaslat egyszerűsíti azt a szabályt, mely szerint az önkormányzatoknak engedélyt kell kérniük a kormánytól, ha adósságot akarnak vállalni. Emellett 2015. január 1-jétől a 100 százalékos önkormányzati tulajdonban lévő cégek kizárólag a kormány hozzájárulásával köthetnek majd adósságot keletkeztető ügyletet.
Megszűnik a magánnyugdíjpénzek alapja
A salátatörvény január végével megszünteti a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapot, amelybe 2011-ben a magánnyugdíjpénztárakból államosított vagyon került. A kormány 3 nagyjából ezermilliárd forintot vett át a pénztáraktól. Ennek kb. fele magyar állampapír volt, így azt az állományt bevonta. Az alap maradékának nagy része már 2011-ben elment folyó kiadásokra, és mára 100 millió forint körüli összegre apadt. Ezt most az Államadósság Kezelő Központ átutalja a költségvetésbe.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Magyarországon a nők 60 százaléka túlsúlyos, sokan így mennek neki a menopauza időszakának, amikor a férfiakkal szembeni egészségügyi előnyeik jelentős részét amúgy is elveszítik. Hogyan lehet féken tartani a kilókat, és közben az ingerlékenység, a hőhullámok, továbbá olyan veszélyes láthatatlan tünetek ellen is küzdeni, mint a koleszterinszint emelkedése? Milyen ételekkel lehet nyugodtabb az alvás, és hogyan neveljük rá magunkat a cukormentesebb életre? Erdélyi-Sipos Aliz dietetikust kérdeztük.
A töménytelen mennyiségű ukránellenes propaganda mellett a magyar kormányt dicsérte az orosz külügyminiszter.
Nagy nap ez a mai a miniszterelnök szerint.