Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Kiderült, mit írt a NAV az egyhétvégés belső jelentésébe az áfacsalási botrányról, és valamiért a hatóságtól távozik az egyik felsővezető. Közben kiderült egy furcsa jegybankos kirúgás is. A kormány nagy trükkre készült, de lyukra futott. Ja, zuhan az olajár, olcsóbb lesz a benzin. A hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
A NAV végül kényszerből nyilvánosságra hozta annak a belső vizsgálatnak az eredményeit, amit az áfabotrány kirobbanása után, tavaly novemberben egy hétvége alatt végzett el a szervezetben. Az anyag 1200 oldal, sok helyen kisatírozott lapot tartalmaz, sötét színben tünteti fel az áfabotrány kirobbantóját. A hatóság azt állítja, "a vizsgálat egyértelműen megállapította, hogy alaptalanul állította Horváth András, hogy a NAV nem lép fel az adócsalókkal szemben, és azt, hogy az általa feltárt adócsalások ügyében nem intézkedett a hivatal", a vizsgálat során hivatali visszaélés gyanúja nem merült fel. Horváth András szerint "komolytalanok, röhejesek" az adóhivatal dokumentumai, és semmi nem támasztja alá a vele kapcsolatban megfogalmazott következtetéseket.
A héten is tovább zuhant a kőolaj ára, miután a Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezete (OPEC) nem csökkentette kitermelési kvótáját. Az amerikai könnyűolaj ára a 68 dolláros szintig is lezuhant. Oroszországnak már igencsak fáj az olcsó olajár, a rubel is megsínyli az esést. Az olcsóbb kőolajjal ugyanakkor olcsóbb benzin is jöhet.
A hvg.hu értesülése szerint a jövőre betervezett 169 milliárdos, állami vagyonnal kapcsolatos költségvetési bevételnél az elképzelés az volt, hogy eladják, majd nyomban vissza is bérlik a minisztériumok, kormányhivatalok, háttérintézmények épületeit. Időközben kiderült azonban, hogy az osztrákok eljátszották már ezt a trükköt, az EU akkor sem ette meg. Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államháztartásért felelős államtitkára szerdán azt mondta, hogy ingó- és ingatlanvagyon-értékesítésből, vagy frekvencia-, illetve koncesszióértékesítésből származhat majd a jövő évi költségvetési törvénytervezetben előirányzott 169 milliárd forintos, állami vagyonértékesítésből származó bevétel.
A hvg.hu megtudta, hogy távozik posztjáról Kovácsics Iván, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vám és pénzügyőri elnökhelyettese. A hatóságnál többen köremailt kaptak Kovácsics távozásáról. Eszerint január végén távozik, felmondási idejének letelte után. A hivatal az emailben nem indokolta a vezető távozását. Miután megkerestük, a hatóság nem cáfolta az értesülést, csak annyit írt, nem kívánja kommentálni.
Mint megtudtuk, a jegybankból azonnali hatállyal távoznia kellett a kutatási részleg vezetőjének októberben. Kónya István a jegybank egyik új alapítványának PhD-képzése tananyagának összeállításába is beleszólt, és konferenciákat is szervezett. Forrásaink találgatnak, hogy mi az eltávolításának oka, de nem tartják kizártnak, hogy az összefüggésben lehet ezen két tevékenységével. Egyes vélekedések szerint a PhD-program tananyaga nem volt eléggé „unortodox”. Többek viszont azzal hozzák összefüggésbe azonnali hatályú távozását, hogy egy olyan konferenciát szervezett, amelyre mások mellett meghívta Király Júliát, a jegybank volt alelnökét. Király Júlia az új vezetés több dolgával nem értett egyet, ezért, demonstratíve, idő előtt lemondott posztjáról. Király Júliát azóta sem látja szívesen a jegybank új vezetősége.
Az RTL-csoport a zászlóshajó RTL Klubon kívül minden más csatornáját, azaz a teljes kábelportfóliót Luxemburgba költözteti. A csatornák a CLT-UFA nevű RTL-cég fennhatósága alatt működnének majd tovább. A csoport az RTL Klubon kívül a Cool TV, Film+, Film+2, RTL+, Sorozat+, Reflektor TV, Muzsika TV, Sportklub, DoQ, Fishing & Hunting csatornákat üzemelteti hazánkban. A kábelcsatornák a Muzsika TV kivételével eddig is a román médiahatóság ellenőrzése alatt álltak. Az RTL Klubot a cég jelenleg használt frekvenciája miatt nem költöztethetik el Magyarországról.
Újabb Fidesz-politikusról derült ki, hogy jó ideje multimilliomos, ezúttal Giró-Szász András frissen közzétett vagyonbevallása adott témát a sajtónak. A volt kormányszóvivő, jelenleg kommunikációs államtitkár vagyona nem sokkal marad el az egymilliárd forinttól. Bevallott vagyontárgyai között felbukkant egy luxus villanyhajó, amit a Fidesz kormányzása alatt kommunikációs tendereken sokmilliárdos megbízást elnyert Bell and Partners cég tulajdonosának cége gyártott. A politikus emellett részesedést szerzett egy olyan vállalkozásban, amely úgy vett meg egy Dorottya utcai épületet, hogy az eladó ötödik kerületi önkormányzat az értékesítés előtt 25 százalékkal levitte az eladási árat. Így a 3200 négyzetméter nettó hasznos alapterületű Dorottya utcai épületet 776 millió forint helyett 582 millióért adta.
A héten publikálta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a régóta várt szegénységi statisztikákat. Az adatokból kiderült, hogy egyre nyílik az olló a szegények és gazdagok között, a legrászorultabbak száma is nőtt az egy évvel ezelőttihez képest. Eközben Magyarország az egyetlen ország az OECD tagállamai közül, amely kevesebbet költött szociális kiadásokra 2014-ben, mint 2007-ben.
Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Már érthető, miért rendeltek 3000 darab új, kínainak tűnő nyomkövetős okosórát a hatóságok, miközben ennek csak alig több mint a harmada van használatban raboknál és bűnügyi felügyelet alatt állóknál. Az eszköz pontossága mellett az is kérdés, van-e jogalap távol tartani azokat, akiket veszélyesnek ítéltek a védett személyekre nézve.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el vagy távoznak.
15–9-re nyertek a mieink.
Berg Dániel a történtek után betegszabadságra ment, a feladatait magához vonta a II. kerület polgármestere, Őrsi Gergely.