Megkezdheti a kamatemelést a Fed

A Fed a gazdasági növekedés ütemének gyorsulásával párhuzamosan már az év első felében megkezdheti az alapkamat emelését - idézi a The Wall Street Journal Loretta Mester, a Cleveland Fed elnöke Fox Business Network tévécsatornának pénteken adott interjúját.

  • MTI MTI
Megkezdheti a kamatemelést a Fed

A Cleveland Fed elnöke szerint az amerikai gazdaság "szilárd talajon áll" és a növekedés üteme az idén elérheti a 3 százalékot. "Növekedési és foglalkoztatási adataink kifejezetten jók, a munkanélküliségi ráta gyorsabban csökkent, mint arra többen számítottak" - fogalmazott. A Fed 2 százalékos céljától már a második éve elmaradó inflációt Loretta Mester "kissé alacsonynak" nevezte az interjúban, de - Janet Yellen Fed-elnök álláspontját osztva - "nagy valószínűséggel átmeneti jelenségnek"

A Fed 2006 óta első kamatemelésének a pontos időzítése a Cleveland Fed elnöke szerint a mostantól beérkező friss makrogazdasági adatokon múlik. Megjegyezte azonban, hogy "ami az első kamatemelés után következik, az még megengedő monetáris politika lesz". A piaci környezet jelenleg az erős volatilitás ellenére is kedvez a gazdasági növekedésnek - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy semmilyen olyan eszközbuborék képződéséről nincs szó, ami veszélyeztethetné a pénzügyi rendszer stabilitását. "Nem látni semmi ilyesmit, de azért résen vagyunk" - mondta.

Loretta Mester tavaly júniusban lépett hivatalba a Cleveland Fed elnökeként és az idén nem fog szavazati joggal rendelkezni az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbank-rendszer, a Fed monetáris döntéshozó testületében, a nyíltpiaci bizottságban (Federal Open Market Committee, FOMC).

A Fed 2008 decembere óta nem változtatott zéró közeli alapkamatán. Az elemzők többsége 2015 közepére várja az első kamatemelést.
Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.