szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elutasítja a kéményseprők ipartestülete azt a tervezett törvénymódosítást, amely szerint novembertől az önkormányzatoktól a katasztrófavédelem venné át a kéményseprési közszolgáltatást.

A Magyarországi Kéményseprők Országos Ipartestülete (MKOI) elutasítja a kéményseprő-ipari közszolgáltatást érintő törvénymódosítási előterjesztést - közölte az érdekképviselet pénteken. Szerintük a javaslat szakmai szempontból elfogadhatatlan, működésképtelen modellt vázol fel a kéményseprő-ipari tevékenységről, valamint a tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló törvény módosítására vonatkozó előterjesztés. Az ipartestület szerint a tervezet alapján nem valósítható meg a díjmentes kéményellenőrzés a jelenlegi biztonsági szint fenntartása mellett. 

Az önkormányzatoktól a katasztrófavédelem venné át novembertől a kéményseprési közszolgáltatást a kormány honlapján szerdán megjelent törvénytervezet szerint. A katasztrófavédelem a magánszemélyek tulajdonában lévő ingatlanoknál, illetve a cégjegyzékbe be nem jegyzett egyéb ingatlanoknál végezné ezt a szolgáltatást. Azt a munkát, amely ezen a körön kívül esik, kéményseprő-ipari szolgáltató is végezhetné.

AFP / DPA / David Ebener

A tervezet indoklása szerint a jelenlegi helyzet - amikor az önkormányzatok feladata ennek a szolgáltatásnak a megszervezése - az ellátásban bizonytalansággal jár, ami életveszélyes helyzeteket okozhat. Ezért a lakosság részére a kéményseprő-ipari szolgáltatást közfeladatként - a szakmai érintettség miatt - a hivatásos katasztrófavédelmi szervnek indokolt a jövőben biztosítania.

A kémények ellenőrzését és tisztítását ingyen kell elvégezni. Viszont ha a tulajdonosnak - használónak - felróhatóan maradt el a sormunka, akkor azt külön meg kell rendelni és ekkor már pénzbe kerül. Ugyancsak fizetni kell az ellenőrzésért és tisztításért, az időszakos ellenőrzések közti időben, amennyiben az szükségessé válik.

Az MKOI szerint viszont a javaslat alapvető szakmai szabályokat nem vesz figyelembe, a tervezet megvalósítása veszélyesebbé tenné a tüzelőberendezések használatát, a kéményseprő-ipari tevékenység nem ütemezhető, szezonálissá válik, így a jelenlegi szakmai kapacitás mellett nem ellátható, valamint összességében a törvénymódosítás a 260 éves magyar kéményseprő-ipar végét jelentené. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!