Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A jüan leértékelése nem egy új devizaháború kezdete, hanem egy rugalmas árfolyam-mechanizmus bevezetését jelenti – állítják egybenhangzóan elemzők. Ha Kína beszállna egy devizaháborúba, az globális kamatszintcsökkenéshez vezetne. A leértékelés miatt így is számítani kell Kínában a gazdasági növekedés lassulására.
Kínának nem áll szándékában devizaháborúba bocsátkozni, hanem rugalmas árfolyam-mechanizmust akar kialakítani annak érdekében, hogy a piacot nagyobb befolyáshoz juttassa az árfolyamok szabályozásában, ami természetszerűleg devizaleértékeléssel járt – vélik a Dow Jones hírügynökségnek nyilatkozó szakértők.
Egy ilyen forgatókönyv alapjaiban különbözik a devizaárfolyam szándékos és folyamatos gyengítésétől. "Engedni a piaci nyomásnak azért, hogy keresztül lehessen vinni a pénzügyi reformokat, köszönőviszonyban sincs azzal, ha árfolyamelőnyért versengve leértékelést hajtunk végre" – mutatott rá Julian Evans-Pritchard, a Capital Economics Kínára szakosodott közgazdásza.
A BNP Paribas Investment Partners közgazdásza, Chi Lo véleménye szerint Peking nem fog devizaháborúba bocsátkozni, mivel az nem növelné számottevő mértékben az exportot, jelentős tőkekiáramláshoz vezetne viszont, legfőképpen pedig sértené a dollárban eladósodott kínai vállalatok érdekeit. "A globális kamatszint csökkenése egyenes következménye lenne annak, ha Kína beszállna egy devizaháborúba" – mondta.
Hasonló véleményen van a GavekalDragonomics elemzője, Arthur Kroeber is. Szerinte a kínai leértékelésnek "köze sincs a ciklikus gazdaságösztönzéshez, annál inkább egy rugalmas árfolyam-mechanizmus bevezetéséhez". Egy rugalmasabb árfolyam-mechanizmus ugyanis amellett, hogy lehetővé tenné Kína számára a csatlakozást a Nemzetközi Valutaalap (IMF) SDR-kosarához, szellemében is jobban illeszkedik az elmúlt két évben végrehajtott piaci reformokhoz.
Egy rugalmas jüan-árfolyammechanizmus hosszú távon jó hír, mivel Kína adja a világ feldolgozóipari termékexportjának 18 százalékát – fejtette ki.
Rövid távon azonban nehézségekkel is számolni kell – mutatott rá –, elsősorban is a leértékelés időzítése miatt a gazdasági növekedés ütemének lassulásával és a tőzsdei árfolyamok megtámogatására tett kissé ügyetlen kísérlettel egy időben.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Látszólag barátságos egyeztetés folyt Bukarestben a magyar és a román kormányfő között, a színfalak mögött azonban sokan a moszkvai befolyásolás erősödéstől és a magyar kormány ukránellenes kampányától tartanak.
A miniszterelnök beszélt Majkáról és Azahriah-ról is.
Az amerikai elnök szerint a tervezettnél sokkal drágább lesz a jegybank szerepét betöltő intézmény székházának felújítása, Jerome Powell viszont emlékeztette: nem jók a számításai.
Ma Magyarországon nem látszik az alagút vége.
Száznyolcvanegy napig kell majd iskolába járni.