Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Valósággal kilőtt az ipari termelés júniusban: 11 százalékkal ugrott meg az egy évvel korábbihoz képest – közölte a KSH. Igaz, idén kettővel több munkanap volt ebben a hónapban, de a megtisztított adat így is 6 százalékos növekedést mutat. A járműgyártás erősen megdobta az exportadatokat, az élelmiszer-kivitel pedig 18,9 százalékos, rekordnövekedést mutat.
Az ipari termelés júniusban 11,0 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a munkanaphatástól megtisztított mutató 6,0 százalékos emelkedést jelez, mivel idén kettővel több munkanap volt, mint tavaly júniusban – jelentette a részletes adatok alapján szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az előző havihoz hasonlítva 1,1 százalékkal nőtt a termelés szezonálisan és munkanaphatástól megtisztítva. Az első fél évben az ipari kibocsátás 7,3 százalékkal haladta meg a tavalyi év azonos időszakáét.
A munkanappal kiigazított éves adatok szerint az ipar belföldi eladásai 1,4 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól, az előző havi 1,9 százalékos csökkenést követően. Az export volumene 7,5 százalékkal nőtt a májusi 9,2 százalék után. A kiigazítatlan adatok a belföldi értékesítés 2,3, az export 13,0 százalékos növekedését mutatják.
Kilőtt az export is
A feldolgozóipar exportértékesítésének több mint felét képviselő két alág közül a 36 százalékkal részesedő járműgyártás kivitele jelentősen, 22,1 százalékkal nőtt, ami túlszárnyalta az idén márciusi 19,1 százalékos rekordot az áprilisi 12,7 és a májusi 8,4 százalékos növekedés után. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export 14 százalékát adó számítógép-, elektronikai, optikai termék gyártásának külpiaci eladásai 13,4 százalékkal emelkedtek szintén kiugró ütemben az előző két hónap 2,9, illetve 0,3 százalékos mértékével szemben.
Az élelmiszer-kivitel is rekordnövekedést mutatott, 18,9 százalékkal szárnyalta túl az egy évvel korábbit, és a gyógyszeripar is 11,9 százalékkal növelte exportját az egy évvel korábbi 5,2 százalékos visszaesés után.
Az új belföldi rendelések még az exportnál is jobban, 21,0 százalékkal nőttek, de a korábbi időszak szerény kereslete miatt még ezzel együtt is 6,9 százalékkal elmaradnak a tavaly júniusitól.
A belföldi értékesítésben 27,9 százalékkal nőtt a tartós fogyasztási cikkek értékesítése júniusban, de a két előző havi csökkenés után ismét növekedést (4,1 százalék) mutatott a nem tartós fogyasztási cikkek eladása, amiben a kéthavi hanyatlás után 3,1 százalékos növekedést regisztráló élelmiszeripar is kivette a részét. A beruházási javakat gyártó vállalkozások belföldi eladásai 28,0 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A járműgyártás értékesítésének 35,8 százalékos növekedése mellett a gépek és berendezések belföldi eladásai is 38,8 százalékkal megugrottak.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Isten kiválasztott népének tartják magukat, talán másfél millióan lehetnek, az egyik legnagyobb diaszpórájuk Dél-Amerikában van, a zsidók a legjobb barátaik és gyanakodva néznek a megjuhászodott dzsihádistákra, akik Szíriát vezetik.
Kedden a szerbekkel küzdünk meg a döntőbe jutásért.
A Tisza szigetek volt koordinátora az Irány a Jövő Párt elnöke.
Egyre inkább úgy érződik, hogy a magyar kormánypárt nem csak az online világban kerül vesztes helyzetbe.
Az USA közéletének legnagyobb sztorija végzetes is lehet az amerikai elnök számára.
Az EUrologus podcastjának újabb része.
A magyar űrhajós edz, hogy visszanyerje a formáját.