Rácz Tibor
Rácz Tibor
Tetszett a cikk?

Szárnyakat ad a vágyaknak a Wings: kutatók és hallgatók fogtak össze a világ elitegyetemeivel, hogy megfelelő tananyagot állítsanak össze. Németországban. Hol máshol.

Közel hétmillió olyan menekült él világszerte, akik valamelyik egyetemen már elkezdték tanulmányaikat, vagy a középiskola után kiérdemelték a felvételt a felsőoktatási intézménybe, esetleg megvannak a kvalitásaik ahhoz, hogy egyetemre járjanak. Az ő tehetségük „standby” üzemmódra van állítva – mondta a hvg.hu-nak a kifejezetten menekültek számára létrehozott online egyetem, a Wings University alapítója, a 25 éves Markus Kreßler, aki a berlini Freie Universitäten pszichológiát és gazdasági kommunikációt hallgat. Németországnak szüksége van munkaerőre, orvosokra, gyógyszerészekre, mérnökökre, ezeken a területeken nagy a munkaerőhiány – fűzte hozzá.

Facebook / Wings University

Nem mindegyik politikus értette meg, hogy a menekültek képzettsége és tehetsége esélyt is jelenthet Európa számára, nem csak terhet. „Ennek ellenére sokuktól kedvező visszajelzést kaptunk a projektünkkel kapcsolatban” – teszi hozzá a hipszter külsejű srác. Arra vállalkozott, hogy angol nyelvű online egyetemet alapít, kifejezetten menekültek számára, akik megfelelő dokumentumok, a végzettségüket igazoló papírok nélkül érkeznek a kontinensre, abban a reményben, hogy itt jobb élet vár rájuk. Csakhogy épp amiatt, hogy nincsenek papírjaik, nem léphetnek be a mai európai felsőoktatási rendszerbe. Bár sokan közülük képzett szakemberek, vagy éppen egyetemisták, nincs esélyük arra, hogy tanulmányaikat folytassák, vagy azokba belekezdjenek.

Esélyt is jelenthetnek Európa számára
Túry Gergely

„Néha vadidegenek hívnak fel Szíriából, vagy e-mailt írnak, arról faggatnak, hogy mikor indul el végre ez egyetemünk” – mondja Kreßler. Ám a válasszal egyelőre adós. Addig jutott, hogy társaival – két, német egyetemen tanító professzorral és két olyan egyetemistával, akik korábban menekültként érkeztek Németországba – sikerült megszerezniük német és amerikai elitegyetemek online tananyagait az irodalomtól az építészetig, amelyek felhasználásával nyolc egyetemi docens készíti el a Wings University tananyagait.

Állami eurótízmilliók a menekültek képzésre

Jövőre sokkal több állami támogatásra lesz szüksége a német munkaügyi központnak. Emellett a hivatalokat nemcsak pénzzel kell kistafírozni, hanem a tanácsadók számát is bővíteni kell, ha a központ az állandóan növekvő számú menekülttel megfelelő módon akar foglalkozni – nyilatkozta a DPA német hírügynökségnek Frank-Jürgen Weise, a német munkaügyi hivatal, a Budesagentur Für Arbeit vezetője. Weise azzal kalkulál, hogy nagyjából 150 millió euróra és legalább 1000 új tanácsadó munkába állítására lenne szükség. No és a mainál több nyelvtanfolyamra, hogy a német munkaerőpiacon megállják a helyüket. Az integráció elősegítésére már kaptak 50 millió euró állami támogatást a német munkaügyi központok, amit tolmácsokra és fordítókra költhetnek.

Már több mint háromezer menekült jelentkezett a képzésre. „Természetesen az online egyetemen az oktatás sokkal rugalmasabb, mint a hagyományos képzés, épp amiatt, hogy a hallgatók életében szinte semmi sem fix. Viszont a menekültek ma már viszonylag könnyen hozzájutnak internetezési lehetőséghez, így bármikor lehetőségük van a tananyag letöltésére, a tesztek kitöltésére” – vélekedik. Csakhogy az egész egyetemet, beleértve annak képzési és informatikai rendszerét finanszírozni kell valamiből. Kreßler most az Egyesült Nemzetek Szervezetével, valamint az Európai Unió több  tagállamával tárgyal arról, hogy fektessenek be a menekültek képzésébe, támogassák a programot.

Az Európai Unió államainak hatalmas összegbe kerül a menekültek ellátása. Kreßler azt hangsúlyozza, hogy megéri majd az online egyetemet támogatni, hiszen így képzett munkaerő várhat arra, hogy belépjen a munkaerőpiacra; akinek sikerül elhelyezkednie, az adózott jövedelemhez jut, foglalkoztatásával a költségvetés is gyarapodik. Sokan már azzal is támogatják az egyetem létrejöttét, hogy térítésmentesen segítenek felépíteni a tananyagot, esetleg informatikai hátteret nyújtanak, vagy egyéb, ehhez kapcsolódó munkát ingyen vállalnak el. A legnagyobb német egyetemekkel is együttműködnek, hogy minél előbb összejöjjön az online egyetem teljes képzési anyaga. Természetesen maguknak a menekülteknek is hozzá kell majd járulniuk az oktatásukhoz. Markus Kreßler szerint úgy, hogy az első években, amíg nincs, vagy nagyon kevés a jövedelmük, csak egy jelképes összeget kellene fizetniük tandíjként, ami az évek során emelkedne valamelyest. Markus optimizmusa töretlen: „Végül, így vagy úgy, de meglesz rá a pénz, és elindul az egyetem”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!