Tartós munkanélküliség: az EU bekeményít

Már 12 millió embernek legalább egy éve nincs munkája az EU-ban. Brüsszel ezt a vészjósló helyzetet akarja felszámolni.

  • hvg.hu hvg.hu
Tartós munkanélküliség: az EU bekeményít

Miközben Magyarországon a foglalkoztatási statisztikák szépítésének eredményeként mind többen esnek ki a munkaügyi nyilvántartásból, és válik számukra reménytelenné, hogy újra dolgozhassanak, az EU éppen azt a vészjósló tendenciát próbálja megállítani, hogy a válság óta a duplájára emelkedett a tartós, azaz egy évnél régebb óta állás nélkül tengődők száma. Ők ma már legalább 12 millióan vannak.

Az Európai Bizottság ma nyilvánosságra hozott javaslata szerint elsőként arra szeretné rávenni a tagállamokat, hogy minden állástalant regisztráljanak, s így a rászorulók célzott támogatást kaphassanak – ha nem is munkát, de képzést, vagy a munkába álláshoz szükséges alapvető készségek megszerzéséhez támogatást –, mégpedig maximum másfél éven belül.

A magyarországi gyakorlat gyökeresen az ellentétes irányba halad: mind kevesebb ideig jár támogatás a rászorulóknak, s a kormány leginkább az éhbérrel járó közmunkára kényszerítésben látja a megoldást, ennek következtében egyre többen válnak inaktívvá, és zuhannak tartósan mélyszegénységbe.

További részletek a ma megjelent HVG-ben.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.