szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az MNB a tőzsdén keresztüli gazdaságfejlesztést támogatja azzal, hogy állami vállalatok és a kkv-k tőzsdére lépését segíti – mondta Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke a Portfolio keddi konferenciáján. Hozzátette, az állami vállalatok közül első lépésben a közszolgáltató cégeket és az állami bankokat (MKB, Budapest Bank) lehet tőzsdére vinni.

Az állami vállalatoknak azért előnyös a tőzsdei jelenlét, mert a transzparencia fegyelmező erővel bír, így piaci cégként működnek – tette hozzá Nagy Márton MNB-alelnök. Szerinte a tőzsdék általában fontos szerephez jutnak a vállalkozások finanszírozásában, de a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) nem tölti be kellően ezt a szerepet, így lemaradt a régiós versenyben. 

A tőzsdék egyik jellemzője a kapitalizációjuknak a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított aránya, amely a bukaresti tőzsdén 10 százalék, a BÉT-en 18 százalék, míg a prágain 19, a bécsin 25, a varsóin pedig 38 százalék.

A régiós tőzsdék összefogása sem hozott eredményt a kapitalizáció bővítésében, mivel Varsóé a teljes kapitalizáció fele, Bécsé 28 százalék, és a maradékon osztozik a többi tőzsde; emellett a varsói tőzsdén 460, míg a budapestin 50 céget jegyeznek – ismertette Nagy Márton.

Az állami cégek tőzsdei szerepére a lengyel PKO bankot hozta fel, amelynek 75 százaléka van állami tulajdonban, mégis piaci alapon és jól működik. A kkv-k számára pedig külön szekciót lehet létrehozni a tőzsdén, ezt Varsó, Bukarest és Prága már megtette. 

A BÉT kínálati oldala tehát az állami cégekkel, a kkv-kal, például az autóipari beszállító cégekkel és a nagy hazai tulajdonú cégekkel bővülhet. A tőzsdére lépés előnyei közé sorolta az alelnök az ügyfélbizalom növekedését, a transzparenciát, a marketingértéket és az eladósodás nélküli forrásbevonást, hozzátéve, hogy meg kell találni a tőzsdei és a banki finanszírozás optimális arányát.

A keresleti oldal adótámogatással növelhető, így részvényvásárlók lehetnek az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztárak, de a lakosság is. Végezetül arra tért ki az előadó, hogy nemzetközi roadshow-k keretében is fel kell építeni a BÉT márkanevét és hosszabb távon Budapest a régió pénzügyi központja lehet.

Windisch László MNB-alelnök a Magyar Időknek már korábban beszámolt arról, hogy a BÉT-ben nagyobb tulajdonrész megszerzésére törekvő jegybank állami cégek bizonyos tulajdonrészét is tőzsdére vinné, sőt, egy értékpapírosítási törvényjavaslatot is készített már.

Akkor azt mondta, ha a BÉT nincs hazai kézben, a tulajdonosoknak kevésbé érdekük annak fejlesztése, ezért a cél a többségi tulajdon megszerzése. Közölte azt is, hogy a tőzsde akkor tud egészségesen működni, ha a legnagyobb szereplők, akár a részvénykibocsátók, akár a befektetési szolgáltatók tulajdonosként is megjelennek. 
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!