szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Nemzeti Banknál (MNB) keletkező pénz közpénz ugyan, de sajátos jegybanki pénz – közölte a parlamentben szerdán Matolcsy György MNB-elnök. Vélhetően az MNB tetemes profitjára utalt, amelyből eddig tízmilliárdokért vásároltak festményeket, műkincseket és részben alapítványokon keresztül értékes ingatlanokat is.

Az MNB visszatért ahhoz a politikához, hogy közpénzből közösségi vagyont építenek a közjó érdekében – közölte Matolcsy György szerdán a parlamentben az MNB üzleti jelentéseiről és beszámolóiról szóló vitában.

Szerinte a jegybanknál keletkező pénz közpénz, de nem költségvetési pénz, hanem egy sajátos jegybanki pénz. Ezért ebből az új alapokmány és az új társadalmi felelősségvállalási program keretében közösségi vagyont építenek.

Túry Gergely

Az MTI beszámolójából nem derült ki, Matolcsy beszélt-e a közösségi vagyonépítés részleteiről. Az MNB és alapítványai az utóbbi években milliárdokat költöttek el festmények és egyéb műkincsek megvásárlására, illetve egy sor igen értékes ingatlant is vettek.

Október végén az RTL Klub számolt be arról, hogy a jegybanki alapítványok több mint 7 milliárd forintért vásároltak újabb ingatlanokat.

A főleg unortodox közgazdasági tanok népszerűsítésére létrehozott Pallas Athéné Alapítványok két budapesti ingatlant vettek meg a most indult doktori képzéshez, plusz egy kecskeméti hotelt, ahol a diákok rekreációjáról is gondoskodni akarnak.

Matolcsy szerdán a parlamentben azt mondta, minden programot a kormány támogatásával és a vele való egyeztetéssel hajtanak végre és valamennyi közjót szolgáló programjuk egyetlen célja a magyar oktatási rendszer színvonalának emelése, megújulása.

Ezek közé sorolta az egyetemmé váló kecskeméti főiskolával, a Corvinus és a pécsi egyetemmel indított programokat.

A jegybankelnök arról is beszélt, hogy az új vezetés irányításával 2013 márciusától az MNB visszatért a felelős, konzervatív, de kreatívan működő jegybanki pályára. A 2013 előtti szakaszt úgy írta le, hogy az MNB akkori vezetése a jegybanktörvényben rögzített egyetlen mandátumának sem tett eleget, nem volt ár- és pénzügyi stabilitás, és a bank nem támogatta a kormány gazdaságpolitikáját.

A pénzügyi felügyelet integrálásáról közölte, hogy 10-15 hónap alatt voltak képesek megtisztítani a pénzpiacot egyes brókercégek 15 éves csalárd működésétől.

Úgy fogalmazott, hogy a Magyar Nemzeti Bank újból a nemzet bankja lett. A kormány és a jegybank stratégiai együttműködésére példaként hozta fel, hogy a kormány kérésére kidolgoztak egy programot 2016-ra, amelynek révén a bruttó hazai termék 0,5-1 százalékkal bővülhet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!