Feszültség és konfliktus a szervezetben – Hogyan kezelhető?
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A Kecskeméti Főiskola neve a nyártól Pallas Athéné Egyetem, önti is rá a pénzt az MNB: csak a képzések indítására jut 100 millió forint, ahogy a Corvinuson indított gazdasági kormányzás című tárgy oktatásának is megvan az ára. Matolcsyék határon túli teológushallgatók gazdasági képzését is megfinanszírozták.
(A cikk a HVG legfrissebb számában közölt összeállításban jelent meg. A jegybanki alapítványok ügyeiről, Matolcsy György jegybankelnök ámokfutásáról szóló cikket teljes egészében itt olvashatja el.)
Februárban katedrára állt a Budapesti Corvinus Egyetemen Matolcsy György MNB-elnök. A Közgazdaság-tudományi Karon lehetett felvenni az MNB-tanszék által gondozott, gazdasági kormányzás című tárgyat, s ennek keretében Matolcsy előadást tartott, többek között az államadósság csökkentéséről. A tanszék szinte csak külső erőkből áll, egyedül Sebestyén Géza a Corvinus tanára, az előadók a banktól jönnek.
Az MNB persze megfizeti ennek az árát, tavaly és az idén is 100 millió forintot utalt át az egyetemnek. A tanszék mellett a Társadalomtudományi Kart is támogatja a bank, például a Környezettudományi Intézetből átalakított Gazdaságföldrajzi, Geoökonómiai és Fenntartható Fejlődés Intézetet, illetve a regionális és környezet-gazdaságtan mesterszak újraindítását. A jegybank emellett ösztöndíjprogramokat is indított a Corvinuson, az idei félévben 54-en kapták meg az MNB havi 30 ezer forintos kiválósági ösztöndíját, tízen pedig az önköltséges hallgatóknak adható, a tandíjat fedező MNB-ösztöndíjat.
Tanuljon a gazdaságról, még ha teológus is
A kecskeméti oktatás felfuttatására külön alapítvány született, nem véletlenül lesz a Kecskeméti Főiskola neve a nyártól Pallas Athéné Egyetem. Az MNB önti a pénzt: az ingatlanra szánt összegen kívül csak a képzések indítására 100 millió forintnál is többet költenek. Más alföldi főiskolának is jut a pénzből, igaz, a Szolnoki Főiskola hamarosan a Pallas Athéné Egyetem része lesz. Az MNB egyik, a Matolcsy-érában vásárolt kastélyáról elnevezett „Tiszaroffi akcióterv” célja a környéken élő, az ország bármely felsőoktatási intézményében tanuló hallgatók támogatása, negyvenöten kaptak is már ösztöndíjat.
Külön alapítvány jutott a határon túli magyar intézmények gyámolítására. A legtöbb pénz a felsőoktatásra ment el. A legnagyobb egyszeri támogatást nem az erdélyiek kapták, hanem a komáromi Selye János Egyetem, amely 684 ezer euróhoz, több mint 200 millió forinthoz jutott doktori iskolákra és „a végzős teológushallgatók közgazdasági és pénzügyi képzésének elősegítésére”.
A kolozsvári központú Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemhez kisebb összegek mellett 120 milliós egyszeri támogatás futott be, a nagyváradi Partiumi Keresztyén Egyetemnek 40 millió forint jutott. De Erdélyben nemcsak az egyetemek számíthattak nagyobb összegre, a Kató Béla püspök vezette Erdélyi Református Egyházkerület például 50 milliót kapott, oktatásfejlesztési programok támogatása címszó alatt.
A geopolitika az egyik kedvenc területe Matolcsynak, aki nem csak a Corvinuson pénzeli az ilyen tanulmányokat. A legtöbb egyedi támogatás a Pallas Athéné Geopolitikai Alapítványtól meglepő módon a vs.hu-t üzemeltető New Wave Kft.-nek ment, amely 2015-re 72 millió forintot kapott geopolitikai tematikájú honlaprész szerkesztése, térképes vizualizáció, mélyinterjúk meg hasonlók címén. 2016-ra a támogatási összeg 69 millió forintra csökkent, s ekkor geopolitikai témájú elektronikus cikkek készítése volt a feladat.
A New Wave egyik korábbi tulajdonosa és ügyvezetője, Száraz István a felsőoktatáshoz is ért, hiszen egy másik cége, a Frank Digital Kft. 10 millió forintot kapott például azért, hogy az egyik doktori iskola oktatását megtervezze és lebonyolítsa. „A vállalkozás célja a potenciális hallgatói célcsoport megismerése geográfiai és pszichográfiai jellemzők kutatása által” – tették hozzá a szerződés meglehetősen nehezen értelmezhető indokaként.
Kapott a Károli stratégiai igazgatójának cége is
Az ETOKI Kft. – a rövidítés az Európai Tudományos, Oktatási és Kutató Intézetet takarja – 35 millió forintot kapott a Magyarországon tanulmányokat folytató külföldi hallgatók értékközvetítő szerepe, stratégiai jelentőségük a felsőoktatás nemzetközivé válásában című kutatásra. A cégnek együtt kell működnie a kutatásban például a Károli Gáspár Református Egyetemmel – ez nyilván nem lesz nehéz, mert a társaság lényegében Kovács Barnabásnak, a Károli stratégiai igazgatójának a családi cége (a felesége és a testvére tulajdonos még benne, utóbbi egyébként a Debreceni Református Hittudományi Egyetem docense).
Akkreditáció hiányában önállóan egyelőre nem tudtak doktori iskolát indítani Pécsett, ott ezért a már működő Földtudományi Doktori Iskolához csatlakoztak alprogramként. A diákok, akik közül sokan az MNB-ből érkeztek, havi 300 ezer forintos ösztöndíjat kapnak. De nem csak a diákokat támogatja az alapítvány bőkezűen, több mint 31 millió forintot kapott a Geo Research Nonprofit Kft. is, amelynek tulajdonosai között a pécsi egyetem politikai földrajzi, fejlődési és regionális tanulmányok tanszékének oktatói találhatók, élükön Pap Norbert tanszékvezetővel.
Budapesten szintén olyan doktori programot tudott indítani az egyik alapítvány, amelynek nincs akkreditációja. Ezért a programokat trükkösen olyan diákoknak hirdették meg, akiket már felvettek valamely doktori iskolába, s nekik adnak pluszképzéseket.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Zenei mogulból elítélt bűnöző lett Sean Combs, az egykori hiphopkirály, aki zűrös ügyei ellenére magabiztosan hitte, hogy érinthetetlen.
Az atomerőműben súlyos a kár, de sugárveszély egyelőre nincs. Akkor minden rendben? Egyáltalán nem.
Az Oroszország-szakértő szerint a kormánymédia „teljesen nyilvánvalóan hergel és uszít”.
Eltűnésekor hawaii mintás inget viselt.
Egy sárkányszörfös jókor volt jó helyen.
Egy-egy hátúszó néha elbizonytalanítja a fürdőzőket.
Pontosan úgy működik, mint a légvédelmi rendszerek.