szerző:
Máriás Leonárd
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az egyetemnek fogalma nincs, hogyan került a címe az offshore adatbázisba. Erre a társaság alapításában közreműködő ügyvédi iroda jogutódja sem tudja a választ, de dokumentumai alapján állítja, a cím téves.

A Panama-papírokkal elindult globális botránycunami hazai különdíját annak kellene adni, aki az egyik offshore cég bejegyeztetésekor az

Eötvös Loránd Tudományegyetem, valamint az egyetem Állam- és Jogtudományi Karának címét,

Van néhány egyesület és alapítvány is az épületben
Cikkünk megjelenése előtt megkerestük az ELTE-ÁJK-t, és kérdésünkre, hogy a karon kívül működik-e más szervezet, intézmény ezen a címen, csak azt a választ kaptuk, hogy a jelzett cím az Eötvös Loránd Tudományegyetem és az Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának címe is. A cikk megjelenése után az ELTE Kommunikáció e-mailben változtatást kért és közölte, hogy ezen a címen van bejegyezve "a Lippay Alapítvány, a Perjátszó Kör Egyesület, a Magyar Kriminológiai Társaság, a Magyar Börtönügyi Társaság és az Elpusztult és Pusztuló Magyar Falvakért Egyesület is. Ezek a címadatok nyilvános adatbázisokban és az interneten is elérhetőek".

az 1053 Egyetem tér 1-3.-at adta meg elérhetőségként.

A társaságot Bangor Trading Limited néven alapították 2009 májusában, Seychelles-szigeteki székhellyel, és 2011 elejéig működött.

Megkerestük az egyetemet, a következő választ kaptuk:

Ilyen nevű cégről nincsen semmilyen tudomásunk, nem tudjuk, hogy ki a tulajdonosa. A tulajdonost értelemszerűen nem hatalmaztuk fel arra, hogy az egyetem címét bármilyen módon használja, így arra nézve sem rendelkezünk információval, hogy az adatbázisban miként tűnhet föl az Egyetem tér 1-3. cím.

A Panama-papírokból létrehozott adatbázisból a tulajdonos személye nem derül ki, az ELTE és az ELTE-ÁJK címét az ő címeként regisztrálták az adatbázis szerint. Szerepel viszont a társaság bejegyzésében közreműködő ügyvédi iroda jogutódja, a Bálint, Kállai és Kende Ügyvédi Iroda.

offshoreleaks.icij.org

Az ügyvédi iroda 96 esetben jelenik meg az adatbázisban, ennek alapján a legaktívabb magyarországi közvetítőnek tűnik. Az iroda jogutódjának fogalma nincs, hogyan kerülhetett az adatbázisba az ELTE-ÁJK címe, ami egyébként dokumentumaik szerint téves. A közvetítő jogutódjától, a Bálint, Kállai, Kende Ügyvédi Irodától a következő válasz szó szerinti közlését kérték:

Azzal a kérdéssel fordult hozzánk, hogy adjunk magyarázatot arra, hogy miért szerepel a Bangor Ltd. külföldi társaság tulajdonosának a címeként/lakcímeként egy budapesti, Egyetem téri cím az Ön által hivatkozott adatbázisban.

Ügyvédi irodánk 2010-ben alakult, ezért nem járhatott el az Ön által említett Bangor Ltd. képviseletében, vagyis az adatbázisban erre vonatkozó információ nem felel meg a valóságnak, és mint ahogy a továbbiakban kifejtjük, a címre vonatkozó információ is téves ismereteink szerint.

Ügyvédi irodánk egyik jogelődje egy jogügylethez céges iratokat szerzett be a Mossack Fonseca svájci ügyvédi irodájától egy külföldi magánszemély számára 2009-ben. A 2010-ben alakult ügyvédi irodánk soha nem állt kapcsolatban a fenti cég tulajdonosaival vagy képviselőivel, a jogügylet sikeréréről vagy a cég azóta létrehozott kapcsolatairól nincs információnk. Egyébként a szóban forgó cég a hivatkozott adatbázis szerint is ezután nem sokkal megszűnt.

Az archívumunkban a külföldi magánszemély ügyfél, mint tényleges tulajdonos valamennyi jogszabály és szakmai szabályok által előírt hivatalos dokumentumának másolata (fényképes igazolványa, lakcíme stb.) rendelkezésre áll, de ezekben semmilyen információ vagy adat nem kapcsolja őt Budapesthez vagy az Egyetem térhez, így a tulajdonos budapesti lakcímére történő hivatkozás a rendelkezésünkre álló információk szerint téves.

A részvények birtokában az ügyfél egyébként maga is közvetlenül tarthatta a kapcsolatot a svájci vagy a panamai ügyvédekkel, és megadhatott bármilyen információt a külföldi ügyvédeknek, ha azt szükségesnek tartotta.

Azon kívül, hogy külföldi volt a tulajdonos, az ügyvédi irodától megtudtuk, hogy ennél a cégformánál a tulajdonos csak egy úgynevezett bemutatóra szóló részvényes (az ábrán bearer), ami azzal jár, hogy az adatait a cég bejegyeztetésénél tudják csak ellenőrizni és regisztrálni, ezeket akár még aznap megváltoztathatja, és erre már nincs rálátása később a közreműködőnek.

Az iroda elárulta azt is, hogy a 2010-ig létrehozott 96 cégből 90 már nem működik (azóta csak egy ilyen társaság alapításában működtek közre). Ez persze csak érdekesség, hiszen egy offshore társaság egy ügylettel is jelentős adózatlan jövedelmet tüntethetett el az adóhatóság látóköréből.

Cikkünk megjelenése után egy jogász felhívta a figyelmünket, hogy az iroda egyik ügyvédje, Kende Tamás az ELTE-ÁJK nemzetközi jogi tanszékén tanít.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!