szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Még 2007-ben volt egy nagyra törőnek tűnő vállalása a napsütötte amerikai állam közműcégének, amit sokáig talán ők maguk sem hittek, hogy teljesíteni tudnak. Aztán mégis.

Kevesen emlékeztek már rá, de a Solar Love emlékzetetett rá: Kalifornia 2007 januárjában hivatalosan azt a vállalalást tette, hogy 2016 végére az államba telepítenek 1750 megawatt napenergia-kapacitást. Az állami közművek (California Public Utilities Commission – CPUC) által indított California Solar Initiative (vagyis: kaliforniai napelem-kezdeményezés) nevű projekt sokáig ideának, álomszerű célnak tűnt. Az utóbbi évek árcsökkenési spirálja és a napenergia-technológia berobbanása a világgazdaságba azonban mára kipipálta a 9 évvel ezelőtti vállalást.

Sőt. Az év végére a CPUC szerint az államban nem csak azt a 2007-ben tett vállalást tudják teljesíteni – melyet hivatalosan júniusban abszolvált: egészen pontosan 1753,6 MW rendszerbe építésével –, hanem további, mintegy 140 megawattot rá is tesznek minderre. A közművek által indított program vezetői szerint a vállalás sikere mellett az is fontos, hogy 2015-től kezdve már nagyrészt beruházásösztönző támogatások nélkül indulnak efféle beruházások, és így az is teljesült, hogy a napenergiának önfenntartó piacot is sikerült létrehozni.

Amerika brutálisba kapcsolt

A palagáz-forradalomnak köszönhetően az Egyesült Államok néhány év leforgása alatt a jelentős importfüggésből eljutott az exportkényszerig. Az idén augusztusra begyújtottak még egy rakétát: a szél-, és a napenergia-projektek túlnőttek a földgázén.

A CPUC érdekes viszonyítási pontokat is közölt a projekt elmúlt éveiből – például azt, hogy 2008 utolsó negyedéve és 2014 utolsó negyedéve közötti időszakban a lakossági rendszerek átlagos telepítési költsége 53 százalékkal csökkent, az ipari rendszereké pedig 62 százalékkal.
A legtöbben a "single", egyedül álló családi házakra szabott megfizethető napenergiaprojekt (Single Family Affordable Solar Homes – SASH) kapcsán kerültek a programba, összesen 5681 befejezett telepítésről szólnak a hivatalos adatok (beépített kapacitás: 17,2 MW), de további 317 SASH projekt fut jelenelg is, melynek teljes kapacitása több mint egy megawatt.

A "multi" családi házas programból (Multi-family Affordable Solar Housing - MASH; nálunk ezt mondanák tárasaházasnak) 372 jutott el a befejezésig, a beépített kapacitás így  24,67 MW. De további, összesen 214 MASH projekt zajlik jelenleg, melyekkel a teljes kapacitás 38,6 megawattra nőhet.

Magyarországon nincs efféle ösztönző szervezet. Nincs közműcég sem, mely akár a lakossági, akár az ipari célú napenergia térnyerését segítené. Van egy döntő részben brüsszeli pénzből épített pécsi naperőművünk, amitől azonban nemigen kellene hanyatt esni. Kalifornia az év végére az 1900 MW közelébe jut. Ez a méret megközelíti a magyaroroszági Paksi Atomerőmű jelenlegi termelői potenciálját, mely 2000 MW.

Így lehetne kitörnünk az "éjjel nem süt a nap" dogmájából

Lehet, hogy a világ napeles kapacitásnövekedését tavaly már Kína diktálta, de számunkra a meglepetést nem ők (és még csak nem is a rakkolni kezdő indiaiak) jelentik, hanem a sokáig az igazak álmát alvó Chile. A dél-amerikai ország pont a magyar tespedtségből való kitörés remek példáját produkálja.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!