Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Ezt hangsúlyozta May miniszterelnök, aki a kabinet tagjaival azt vitatta meg, hogy Nagy-Britannia mit is csináljon a Brexit népszavazás után. A brit kormány azt szeretné elérni, hogy a szigetország továbbra is része maradjon az Európai Unió 500 milliós piacának, miközben otthon korlátozza az EU polgárok munkavállalási lehetőségeit.
Boris Johnson külügyminiszter szerint, ha az EU ezt elfogadná, akkor nem is kerülne sor kilépésre. Mind Brüsszelben, mind a tagállamok fővárosaiban meglehetősen egységes az az álláspont, hogy az áruk és szolgáltatások szabad áramlása nem lehetséges akkor, ha a munkavállalók esetében megakadályozzák azt.
Nagy- Britannia ennek következtében nehéz tárgyalásokra számíthat, és aligha választhatja Norvégia vagy Svájc útját. Ez a két állam ugyanis nem korlátozza diszkriminatív módon az EU polgárok munkavállalási lehetőségeit. Maradna a kanadai megoldás: a szabadkereskedelmi megállapodás. Ez viszont nagy csapás lenne a londoni City számára, mely mindenképp érdekelt abban, hogy megmaradjon az európai útlevél. Jelenleg London egész Európa pénzügyi fővárosa. Ennek lényeges eleme, hogy a Cityben működő bankok és pénzintézetek akadálytalanul mozoghatnak az EU 500 milliós piacán. Ha ez megszűnik, akkor sok bank és pénzintézet áthelyezné a központját a kontinensre vagy éppen Dublinba. Ezért a brit kormányban a pénzügyminisztérium az, amely legelszántabb abban, hogy mindenképp fenn kell tartani a hozzáférést az európai piacokhoz. David Davis, a Brexit ügyekkel megbízott miniszter azzal igyekezett nyugtatni a kedélyeket, hogy Brüsszel is megállapodásra törekszik majd, hiszen neki is ez az érdeke.
May miniszterelnök megerősítette: nem kéri ki a parlament véleményét, mielőtt megnyomná a kilépő gombot. A konzervatívok mélységesen megosztottak ebben a kérdésben éppúgy, mint az ellenzéki Munkáspárt. A parlament tagjainak többsége a népszavazás előtt ellenezte a kilépést. Maga May asszony is ebbe a táborba tartozott. A népszavazást követően viszont kijelentette: Brexit means Brexit (a kilépés az kilépést jelent). Aztán, hogy ezt hogy kell majd érteni, az kiderül, ha csakugyan megkezdődnek a tárgyalások. May miniszterelnök többször megerősítette: idén semmiképp sem nyomja meg a kilépés gombját. Jövőre pedig választások lesznek az EU három kulcsfontosságú országában: Németországban, Franciaországban és Olaszországban. Londonban azzal is számolnak, hogy jövőre nem biztos, hogy ugyanazok lesznek hatalmon Berlinben, Párizsban vagy Rómában. Márpedig e három állam vezetőinek a véleménye döntő fontosságú a brüsszeli álláspont kialakításában.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.