Tiszta beszéd: A bevándorlás szabályozása a Brexit tárgyalások legfőbb célja

Ezt hangsúlyozta May miniszterelnök, aki a kabinet tagjaival azt vitatta meg, hogy Nagy-Britannia mit is csináljon a Brexit népszavazás után. A brit kormány azt szeretné elérni, hogy a szigetország továbbra is része maradjon az Európai Unió 500 milliós piacának, miközben otthon korlátozza az EU polgárok munkavállalási lehetőségeit.

  • hvg.hu hvg.hu
Tiszta beszéd: A bevándorlás szabályozása a Brexit tárgyalások legfőbb célja

Boris Johnson külügyminiszter szerint, ha az EU ezt elfogadná, akkor nem is kerülne sor kilépésre. Mind Brüsszelben, mind a tagállamok fővárosaiban meglehetősen egységes az az álláspont, hogy az áruk és szolgáltatások szabad áramlása nem lehetséges akkor, ha a munkavállalók esetében megakadályozzák azt.


Nagy- Britannia ennek következtében nehéz tárgyalásokra számíthat, és aligha választhatja Norvégia vagy Svájc útját. Ez a két állam ugyanis nem korlátozza diszkriminatív módon az EU polgárok munkavállalási lehetőségeit. Maradna a kanadai megoldás: a szabadkereskedelmi megállapodás. Ez viszont nagy csapás lenne a londoni City számára, mely mindenképp érdekelt abban, hogy megmaradjon az európai útlevél. Jelenleg London egész Európa pénzügyi fővárosa. Ennek lényeges eleme, hogy a Cityben működő bankok és pénzintézetek akadálytalanul mozoghatnak az EU 500 milliós piacán. Ha ez megszűnik, akkor sok bank és pénzintézet áthelyezné a központját a kontinensre vagy éppen Dublinba. Ezért a brit kormányban a pénzügyminisztérium az, amely legelszántabb abban, hogy mindenképp fenn kell tartani a hozzáférést az európai piacokhoz. David Davis, a Brexit ügyekkel megbízott miniszter azzal igyekezett nyugtatni a kedélyeket, hogy Brüsszel is megállapodásra törekszik majd, hiszen neki is ez az érdeke.


May miniszterelnök megerősítette: nem kéri ki a parlament véleményét, mielőtt megnyomná a kilépő gombot. A konzervatívok mélységesen megosztottak ebben a kérdésben éppúgy, mint az ellenzéki Munkáspárt. A parlament tagjainak többsége a népszavazás előtt ellenezte a kilépést. Maga May asszony is ebbe a táborba tartozott. A népszavazást követően viszont kijelentette: Brexit means Brexit  (a kilépés az kilépést jelent). Aztán, hogy ezt hogy kell majd érteni, az kiderül, ha csakugyan megkezdődnek a tárgyalások. May miniszterelnök többször megerősítette: idén semmiképp sem nyomja meg a kilépés gombját. Jövőre pedig választások lesznek az EU három kulcsfontosságú országában: Németországban, Franciaországban és Olaszországban. Londonban azzal is számolnak, hogy jövőre nem biztos, hogy ugyanazok lesznek hatalmon Berlinben, Párizsban vagy Rómában. Márpedig e három állam vezetőinek a véleménye döntő fontosságú a brüsszeli álláspont kialakításában.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek