Tetszett a cikk?

Csepreghy Nándor ismét bedobta azt a tervet, hogy a közszférából elbocsátottak segítenek majd megoldani a munkaerőhiányt a magáncégeknél. A szakszervezeti vezető szerint előbb mennek külföldre, minthogy ezt megvárnák.

Javaslom, tájékozódjon az országban, különösen vidéken valós munkaügyi helyzetről – ezt üzeni Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke Csepreghy Nándornak. A Miniszterelnökség államtitkára a Portfolio konferenciáján beszélt arról, hogy a magyarországi szakképzett munkaerő hiányára részben megoldás lehet az állami szférában több tízezres, akár százezres létszámleépítés. Az elbocsátott állami alkalmazottakat átképzés után ugyanis a versenyszférában lehetne alkalmazni – mondta a politikus.

A szakszervezeti vezető arra hívta fel a figyelmet: a munkaerőhiány nem csak a magánszférát sújtja, hanem a költségvetési szektort is. Példaként a járási hivatalokat említette, ahol az év elején még leépítést tervezett a kormány, aztán beismerték: 2,5-5 százalékos a létszámhiány. Így nem csak a leépítési tervekről tett le a kormány, de augusztus elsejétől a béreket is emelte.

Ez sem volt elég ahhoz, hogy megállítsa a dolgozók elvándorlását, és akik most felmondanak, nem a magánszférában keresnek munkát, hanem külföldön – mondta Boros Péterné. Szerinte a kormány létszámcsökkentési tervei is az elvándorlást erősítik, hiszen a dolgozók aligha fogják megvárni azt, hogy a kormány találjon nekik munkahelyet.

Egyelőre azonban ennek nyoma sincs. Boros Péterné legalábbis nem tud arról, hogy bármilyen egyeztetés történt volna a szakszervezetekkel vagy a dolgozókkal az idén már többször belengetett átterelési tervekről. Nem kevés emberről van szó: január elején Csepreghy azt vetette fel, hogy ebben a kormányzati ciklusban 150 ezer állami alkalmazottat vehetnének át a magáncégek, hosszú távon pedig úgy képzelik, hogy az egymillió dolgozó közül hatszázezer embertől szabadulnának meg.

Kérdés, honnan tudnának leépíteni, Boros Péterné szerint ugyanis nem csak a járási hivatalokban égető a munkaerőhiány. A szociális és egészségügyi szférában is rossz a helyzet, a kormányhivatalokban és az önkormányzatoknál is túl kevesen végzik el a munkát.

A bürokráciacsökkentés jegyében a kormány az idén több tucat kormányzati háttérintézmény megszüntetéséről döntött, ám ezeket egy kivétellel valamely másik szervbe olvasztják be. Egyelőre az így felszabaduló munkaerő  a kormányhivatalokban és járási hivatalokban meglévő létszámhiányt is egyenlítheti ki – véli az MKKSZ elnöke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!