szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Prezi alapító-vezetője előkelő helyet kapott a Financial Times idei, LMBT cégvezetőket rangsoroló listáján. Árvai Péter illusztris társaságba került: a világ vezető bankjainak, biztosítóinak, vegyipari cégeinek vezérkarában található melegek, leszbikusok közé.

Egy hongkongi nő, a Cheuk Nang Holding ingatlanfejlesztő elnökhelyettese vezeti a Financial Times LMBT cégvezetőinek idei százas listáját. A pénzügyi lapnál most először fordul elő, hogy a diverzitás nevében közzétett rangsor élére egy ázsiai került. Gigi Chao eredménye annál figyelemreméltóbb, mivel, mint a hölgy fogalmaz: „Európában mondhatjuk azt, hogy melegnek lenni menő, Ázsiában még messze vagyunk ettől”.

Szavaival Európának ezen a részén vitatkozhatunk, ám az LMBT (leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű) vezetők közé előkelő helyen egy magyar bekerült. Árvai Péter, a Prezi társalapító-vezérigazgatója a tizenegyedik.

A rangos brit lap célja természetesen nem az, hogy lebuktasson bárkit. A listára azok kerültek, akik egy fontos cég élén állva is vállalják másságukat. Árvai Péter ezt tavaly februárban, a Forbesnak adott interjúban tette meg a sajtó nyilvánossága előtt, ám korábban sem titkolta.

Gigi Chao többet kockáztatott: nem csak azért, mert a melegek jogainak elismerése hazájában fényévekre van a nyugati helyzettől, de amiatt is, mivel apja – mellesleg a cége vezetője – nyíltan ellenezte a nők iránti vonzódását. Olyannyira, hogy 65 millió dolláros hozományt ajánlott fel annak a férfinak, aki elveszi a lányát. Chao erre a South China Morning Postban közölt nyílt levélben válaszolt, ennyivel: „a férfiak nem nekem valók”.

Cecil Chao Sze-tsung és lánya, Gigi Chao egy rendezvényen Hong Kongban
AFP / Imaginechina

A listára a cégvezetőket saját vezetőtársaik nevezhetik, és természetesen saját jóváhagyásuk is szükséges. Ezért maradt ki például Tim Cook, az Apple – amúgy nyíltan meleg – vezérigazgatója. A multicégek magas rangú vezetőiből és aktivistákból álló zsűri pedig cégük jelentősége, illetve az alapján sorolta be őket, hogy mit tettek az LMBT-közösségért. Ennek része az is, hogy saját cégükben mennyire tartják fontosnak a diverzitást.

Valódi világcégek vezetői bukkannak fel a rangsorban és nem csak a hagyományosan nyitottnak tartott technológiai ágazatból, ahol egyébként Árvai került a legmagasabb pozícióba. Olyan társaságok élén is LMBT személyek állnak, mint a Lloyd’s biztosító, az ausztrál Qantas légitársaság, a világ legnagyobb vegyipari cége, a Dow, a JPMorgan bank, vagy a világ egyik legsikeresebb közösségi gazdasági startupja, az Airbnb.

 

TOP 20

1. Gigi Chao – a Cheuk Nang Holdings vezérigazgató-helyettese

2. Inga Beale – a Lloyd’s vezérigazgatója

3. Alan Joyce – a Qantas vezérigazgatója

4. Martine Rothblatt – a United Therapeutics vezérigazgatója

5. Stacey Friedman – a JPMorgan jogi igazgatója

6. David Furnish – a Rocket Entertainment Group vezérigazgatója

7. Jonathan Mildenhall – az Airbnb marketingigazgatója

8. Liz Bingham – az EY partnere

9. Mary Portas – a Portas vezető kreatívigazgatója

10. Louis Vega – a Dow Chemical személyzeti és vezérigazgatója

11. Árvai Péter – a Prezi vezérigazgatója

12. Christopher Bailey – a Burberry kreatív igazgatója

13. Alex Schultz – a Facebook alelnöke

14. Vivienne Ming – a Socos vezető partnere

15. Paul Wood – a Bloomberg vezető kockázati elemzője

16. Angela Darlington – az Aviva vezető kockázati elemzője

17. Brian Bickell – a Shaftesbury vezérigazgatója

18. David Palumbo – a Baker & Mackenzie partnere

19. David Isaac – a Pinsent Masons fejlesztési igazgatója

20. Sally Susman – a Pfizer alelnöke

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!