szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

India valamikor a brit korona gyémántja volt. Vagyis csak afféle díszítő elem egy, a világot egykor uraló gazdasági nagyhatalom számára. De a legfrissebb adatok szerint India abszolút értékben számolt, tehát nem egy főre vetített GDP-je már nagyobb, mint Nagy-Britanniáé.

A világranglistát az USA vezeti, Kína, Japán, Németország és Franciaország előtt. Nemrég még Nagy-Britannia volt a hatodik, de India most megelőzte és a volt gyarmattartó a hetedik helyre csúszott. A 2016-os év már hozott rekordokat a világ második legnépesebb országának. Februárban India lett a világ leggyorsabban növekvő nagy gazdasága, megelőzve Kínát. És az IMF előrejelzése szerint ezt a pozícióját jövőre is megtartja a várható 7,6 százalékos növekedési ütemmel. Nagy-Britannia viszont idén 1,8 százalékos növekedést produkál, jövőre pedig csak 1,1 százalékos lesz a bővülés, ha minden jól megy. De a Brexitre igent mondó népszavazás óta sok a bizonytalansági tényező, a font gyengült, jónéhány külföldi bank és nagyvállalat a Nagy-Britanniából való távozást fontolgatja. Még senki nem tudja, milyen szabályok alapján zajlik majd a kereskedelem az uniós tagállamokkal, de az biztos, hogy a jelenlegi egysége nagypiac „idilli állapota” nem marad fenn – írja a Foreign Policy Magazine.

Indiának is vannak persze gondjai. A növekedést eddig segítette a nyersanyagárak számára kedvező alakulása és az infláció fékeződése. Narenda Modi kormányfő 2014 óta sok reformba vágott bele, de ezek némelyike akadozik, vagy ellentmondásos hatásokkal jár. Az egységes adórendszer bevezetése indokolt, de a megvalósítás döcög. Ugyanez érvényes a korrupció elleni fellépésre is, a legnagyobb címletű bankjegyek hirtelen bevonása azonban óriási káoszt okozott. Kétségtelen, hogy a hatalmas méretű korrupciót az is elősegíti, hogy a pénzügyi tranzakciók 90 százaléka készpénzben zajlik. És ezek nagy része titokban, ezért aztán csupán a népesség 3 százaléka fizet jövedelemadót. De a nagy címletű bankjegyek bevonása miatt sok szerény keresetű ember sem jut a fizetéséhez, a bankok előtt sorok állnak, kaotikus jelnetek zajlanak le, a héten az egyik bank előtti dulakodásnak halálos áldozata is volt. A pénzforgalom zavarai lassíthatják a növekedést, és az majd csak később derül ki, sikerül-e növelni az adóbevételeket. Összességében azonban India gazdasági kilátásai jobbak, mint a Brexit miatt bizonytalan pályára sodródó Nagy-Britannia perspektívái.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!