szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Állami Számvevőszék elnöke úgy látja, hogy az utóbbi években jelentősen szűkült itthon a feketegazdaság. Domokos László a Profit7.hu-nak adott interjúban azt is állította, hogy a magyar közintézmények egyre elkötelezettebbek a korrupció megelőzésében.

A Profit7.hu gazdasági portálon kedden megjelent interjúban az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke úgy fogalmazott: a konkrét cselekvéseket nélkülöző vélt korrupciós ügyek folyamatos lebegtetése társadalmi szempontból nem szerencsés gyakorlat, hiszen aláássa az államba vetett bizalmat.

Az utóbbi években szerinte érezhetően csökkent az itthoni feketegazdaság: a korábbi 24 százalékról a GDP arányában  20-21 százalék környékére szűkült az illegális szféra. A fehérítés újabb ötszázalékos bővüléséből pedig akár további 500-600 milliárd forint is származhatna – mondta.

Kiemelte: az ÁSZ idén hatodik alkalommal készítette el éves Integritás felmérését, melynek célja, hogy visszajelzést adjon a közszféra intézményeinek korrupciós veszélyeztetettségéről, valamint a korrupciós kockázatok kezelésére szolgáló kontrollok szintjéről.

Idén összesen 3002 közintézmény vett részt, amelyek a közszféra alkalmazottainak 61,3 százalékát foglalkoztatják. Mindez azt jelenti, hogy a magyar közszféra intézményei egyre elkötelezettebbek a korrupció megelőzősét biztosító módszerek alkalmazása iránt – vélte Domokos László, aki szerint célszerű lenne bevezetni a "fenntartható kifehérítés" fogalmát, hogy a gazdaság kifehérítéséből származó többletet az állam kisebb adókulcsok vagy célzott kedvezmények révén az adózóknál hagyja.

Domokos László az interjúban az idei Közgazdász-vándorgyűlésen központi témáként szereplő versenyképességgel kapcsolatban arról is beszélt, hogy Magyarországon az állam a megtermelt GDP több mint felét újra elosztja, és ezen folyamat hatékonysága döntő hatással van az ország versenyképességére. Az idén ötéves alaptörvény közpénzügyi fejezetének életbe lépésével teljesen új irányt vettek a dolgok Magyarországon – mondta.

Csökkent az államadósság, Magyarország visszafizette a gazdaságpolitikai döntések szabadságát korlátozó nemzetközi hiteleket és kikerült a túlzottdeficit-eljárás alól, kiszabadult az inflációs spirálból, stabil a magyar forint, a gazdaság növekszik. Az idei év eredménye, hogy Magyarországot már befektetésre ajánlják a nemzetközi hitelminősítők – sorolta az ÁSZ elnöke, aki szerint az adórendszer nem csak stabilizálódott, de meg is szilárdult, ami egyértelműen versenyképesség-növelő tényező.

Nem látták ennyire derűsnek az itthoni helyzetet december elején a Transparency International magyar tagozatának tízéves fennállása alkalmából rendezett konferencián. Martin József Péter ügyvezető igazgató ott azt mondta: a Gyurcsány-kormányok idején a korrupció intézményessé vált, az Orbán-kormányok alatt pedig rendszerszintűek a visszaélések, a kormányt ellenőrző intézményrendszert is szétzilálták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!