szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A norvég szuverén, vagyis állami befektetési alap tavaly is sikeres évet zárt: a részvényekbe, kötvényekbe és ingatlanba fektetett beruházások hozama 6,9 százalék volt. Így tavaly decemberre az állami pénzeket kezelő alap összvagyona elérte a 850 milliárd eurót.

Ezzel az összeggel a norvég államé a világ legnagyobb szuverén befektetési alapja – írja az AFP hírügynökség. Még az 1990-es években létesítették az alapot, amely az ország energiahordozókból szerzett jövedelmét fialtatja. A hozamból az állam jóléti, szociális kiadásait fedezik. És a pénz nem tűnik el a süllyesztőben, mert az életminőségről készülő felmérések szerint Norvégia a világ egyik leginkább élhető országa. És ez nem csak az egy főre jutó magas jövedelemnek köszönhető, hanem a környezettudatos gazdasági fejlesztésnek és a szociális ellátó rendszer magas színvonalának is.

Az alapot a norvég nemzeti bank igazgatótanácsa kezeli. Nem csak a tavalyi, hanem a korábbi négy év is sikeres volt, az elmúlt fél évtized alatt a norvég szuverén alap megkétszereződött. A 850 milliárd eurónyi vagyon 62,5 százalékát részvényekbe, 34,3 százalékot kötvényekbe, 3,2 százalékát ingatlanba fektették. A világ teljes tőzsdei kapitalizációjának 1,3 százaléka van a norvég alap tulajdonában, világszerte 9 ezer vállaltban részvényesek. A tavalyi hozam is elsősorban a részvényeknek köszönhető, amelyek 8,7 százalékot hoztak, szemben a kötvények 4,3 illetve az ingatlanok mindössze 0,8 százalékos hozamával.

A norvég nemzeti bank azonban a jövőt illetően óvatosságra int: csökkennek az olajjövedelmek, így az alapba kevesebb norvég „olajdollár” kerül. Tavaly például – 20 év óta először - valamivel több pénzt vettek ki, mint amennyit betettek. 2001 óta általában az alap 4 százalékát veszik ki, vagyis fordítják jóléti, szociális kiadásokra. Hosszú távon a négy százalék az éves várható haszon. A jelenlegi konzervatív kormány azonban a napokban közölte: 3 százalékban maximálná az évente kivehető hányadot. Ezt a korlátozó javaslatot még a parlamentnek is jóvá kell hagynia. A végkifejlet bizonytalan, mert a kabinet kisebbségben kormányoz, tehát nincs többsége a norvég törvényhozásban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!