Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Rövid idő alatt másodszor járt kihívója, Botka László városában a miniszterelnök. Az egykori szovjet laktanyában megépített szegedi Lézeres Kutatóközpont átadóján Orbán Viktor többször is szóba hozta az oroszok kiseprűzését és saját érdemeit.

"Kevés itt masírozó szovjet katona gondolta, hogy ebből a földből egyszer lézerközpont bújik ki" – mondta Orbán Viktor miniszterelnök Szegeden, az ELI-ALPS Lézeres Kutatóközpont épületkomplexumának ünnepélyes megnyitóján, majd azzal folytatta: ha igaz, amit a plakátokon írtak, hogy Tovarisi, konyec (vagyis elvtársak, vége),

"ez a folyamat a mai napon legalábbis ezen a területen visszafordíthatatlanná vált, itt laktanya nem lesz".

A nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruhásáról még 2011-ben döntött a kormány, sok vita után. Orbán nem felejtette el megemlíteni, hogy milyen rossz állapotban volt az ország, mikor 2010-ben megnyerték a választást. Külön megemlítette, hogy rövid időn belül másodszor van Szegeden – nemrég a Modern Városok Program miatt járt ott –, szerinte tévhit, hogy egy kormány által létrehozott beruházás egy ellenzéki vezetésű városban sikertelenségre van ítélve. Ebben nem hisz, ahogy Botka László szegedi polgármester sem – mondta a kormányfő.

"Léteznek nézetkülönbségek, de ha az ország és a város érdekeiről van szó, az árkokat át lehet hidalni" – mondta, és hozott még egy oroszos hasonlatot:

"büszkék lehetünk a közös munkára, ami elvezetett bennünket a mai napig, legalább olyan büszkék, mint arra a munkára, amivel a 40 évig ideiglenesen itt állomásozó orosz csapatokat 30 éve sikerült kitessékelni."

Összeszerelő-üzem helyett tudásnagyhatalom

Orbán az épületegyüttest grandiózusnak nevezte, azt mondta, olyan berendezésekkel szerelik fel, amelynél korszerűbbek a világon sehol sincsenek, ez az ország modernkori történetének legnagyobb tudományos berendezése.

"Ez elhelyezi Magyarországot a világ tudományos térképén, talán ki is emeli onnan."

Az eszközök telepítése elkezdődött, reményei szerint 2018 végére teljes kapacitással működhet a központ. Orbán szerint nem volt kérdés, hogy a lézerközpont Szegeden épüljön fel, a helyi kutatómunka önmagáért beszél, ami ezután "fénypont helyett fényforrássá válhat, amely a világ minden tájáról idevonzza a diákokat és kutatókat."

Orbán arról is beszélt, az ELI újabb lépés a jövő felé, szerinte "Magyarország akkor lehet nyertes, ha kutatóközpontok egész hálózatát hozza létre, hogy a kutatás-fejlesztés központjává válhasson Magyarország". Majd felsorolt még pár futó projektet, mint például a Nemzeti Kvantumtechnológiai programot, és kacsintva megjegyezte: "bármit is jelentsen ez".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!