szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kár milliárdokban mérhető a gyártók számára, a gyerekeknél viszont fulladást is okozhatnak a rossz minőségű játékok.

A hamisított játékok miatt a Magyarországot érő kár évente átlagosan 3,3 milliárd forintra tehető – írja közleményében a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT). A szervezet az EU Szellemi Tulajdon Hivatalának éves jelentése alapján kiemeli: életveszélyes sérüléseket és Európában több százmilliárd forintnyi anyagi kárt okoznak a hamisított és ellenőrizetlen forrásból származó játékok. A problémát csak súlyosbítja, hogy a játékszektort érintő hamisítások miatt évente csaknem másfél milliárd eurónyi adóbevételtől esik el az EU.

A könnyen leváló alkatrészek és játékdarabok fulladáshoz is vezethetnek az egy-két éves gyerekeknél. Hozzátette: leginkább az utcán és a piacokon fordulhatnak elő a hamis termékek, az illegális online kereskedelem ugyancsak jelentős forgalmat generált az utóbbi években, ezért nagyon fontos a szülők tudatos fogyasztói hozzáállása – mondta el a közlemény szerint Németh Mónika, a HENT titkára.

Szakértők hangsúlyozzák, a hamisítások más szektorokra gyakorolt hatását is figyelembe véve, mintegy 2,3 milliárd euró az uniós veszteség, ami közvetve 13 ezer munkanélkülit és további 370 millió eurós adóbevétel-kiesést okoz, így a hamis játékok által okozott károk más területeken is éreztetik hatásukat. Az EU 28 tagállamában a szektor teljes forgalma csaknem 11 milliárd euróra tehető, a játékipar hozzávetőleg 50 ezer embert foglalkoztat – közölte a HENT.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Hamisítanak már mindent – kétszer annyit, mint egy évtizede

Mindent hamisítanak, amit el lehet adni: legyen az gyógyszer vagy elektromos készülék, megvan a maga piaca a világban, és már a világkereskedelmi forgalomban is látható az aránya. Az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) közös kutatása a hamisítás gazdasági hatását vizsgálta a 2011–2013 közötti évekre vonatkozó, mintegy félmillió vámáru-lefoglalási adat felhasználásával.