szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ismerkedjen meg a titán-dioxiddal, mert ha HÉV-en utazik, ezt fogja markolászni.

A MÁV bejelentette, hogy hazai fejlesztésű csodafegyvert vet be a HÉV szerelvényeken: a Resysten névre keresztelt, hasonló nevű cég által gyártott bevonattal látja el a kapaszkodókat, illetve az utastér különböző részeit.

De mi ez a csodaszer, és hogyan képes pusztán napfény hatására megölni a baktériumokat?

A titán-dioxidról van szó, amelynek speciális tulajdonságait már a hetvenes évek óta ismerik. Az anyagot világszerte széles körben alkalmazzák, többnyire azért, mert ragyogó fehér színt képes adni bárminek, festéknek és ételnek egyaránt. Ha például azt látja egy élelmiszer csomagolásán, hogy van benne E171-es jelzésű adalék, akkor titán-dioxidot fog fogyasztani. De valószínűleg a gyerek temperájának fehér tubusában is van belőle rendesen.

Ezúttal azonban nem a fehér szín a lényeg, hanem a molekulának az a tulajdonsága, hogy ha UV fény éri, akkor annak energiáját fel tudja venni, és ennek következtében egyik elektronját egy magasabb energiájú sávba tudja lökni. Az alsóbb sáv így elektronhiányos lesz, a felsőben viszont ott lesz a magasabb energiaszintű elektron. Ez utóbbit a levegő oxigénje imádja, felveszi, és szuperoxid keletkezik. Ezzel párhuzamosan az elektronhiányt a levegő víztartalmából pótolja a molekula, ezért itt úgynevezett hidroxilgyök és hidrogénion keletkezik. (Maga a titán-dioxid ezzel vissza is állt az alapállapotába, köszöni szépen, jól van, és készen áll az újabb UV sugárzás befogadására.)

A gyökök részben tovább reagálnak egymással, és további gyököket hoznak létre, de a lényeg, hogy az egész eredménye egy nagyon agresszív környezet lesz. Maga a kosz és természetesen a baktériumok is szerves vegyületekből állnak, amelyeket a keletkező gyökök megtámadnak, oxidálnak. Folyik a háború nanoméretekben: ezek az agresszív anyagok darabokra cincálják a koszt, és betámadják még a sejtfalakat is, tehát gyakorlatilag megölik a baktériumokat.

A szerves koszból részben szén-dioxid (és víz) lesz, de ez a mennyiség nem fogja megrengetni a föld klímaegyensúlyát.

Amikor jön a takarító a törlőkendővel, már csak ennek a csatatérnek a maradványait törli le a kapaszkodókról. Tehát takarítani azért még kell, csak az változik, hogy két takarítás között folyamatos harc dúl majd a kapaszkodón, napközben, amikor kicsit is süt a nap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!