szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Míg az elmúlt évtizedben csökkent, az elmúlt évben nőtt a béke a Föld országaiban. A Global Peace Index országrangsorába nemcsak a háborús konfliktusok (lehetősége), hanem az emberek szubjektív biztonságérzete is beleszámított. A Magyarország pontszámát rontó tényezők között nyoma sincs háborús konfliktusnak, terrorfenyegetettségnek.

A tavalyi 20. helyezés után idén már a világ 15. legbiztonságosabb országa Magyarország. A Global Peace Index friss adatait interaktív térképen jelenítették meg, amelyet ezen a linken ér el.

Global Peace Index

A júniusban publikált idei jelentés főbb megállapításai:

  • A világban nőtt a békétlenség az elmúlt 10 évben, de a tavalyi évben egy kicsi elmozdulás történt a béke irányában;
  • a fegyverkezés az elmúlt 30 évben visszaesett;
  • az erőszak világszerte hatalmas hatással van a gazdaságra: a 10 legkevésbé békés országban a fegyverkezés a GDP-nek átlagosan 37 százalékát teszi ki;
  • a béke elősegítésére, fenntartására fordított összeg nagy mértékben alatta van az optimálisnak;
  • a béke gyengülése az egyes országokban erősíti a populista politikai mozgalmakat.

A tavalyi adatokhoz képest világszerte 93 országban nőtt a biztonság és a békehajlam, 68-ban viszont az erőszak van erősödőben.

A lista legelején Izland, majd Új-Zéland, Portugália, Ausztria és Dánia áll. A legvégén, ahogy az előző évben is, a háborús Szíria szerepel, előtte Afganisztán, majd Irak, Dél-Szudán és Jemen.

Az elmúlt évben a legnagyobbat a következő országok léptek a béke felé (ezeknél csökkent nagymértékben az index): Közép-afrikai Köztársaság, Srí Lanka, Kambodzsa, Portugália, Dzsibuti. A biztonsági helyzet a következő országokban romlott a leginkább tavaly: Etiópia, Burundi, Szaúd-Arábia, Mali, Lesotho.

Magyarország: nem terror, nem háború, hanem a közbiztonság hiánya

Magyarország a tavalyi 20. hely után idén már a 15. legbiztonságosabb ország a világon. Az indexbe beleszámító összes témakörben relatíve alacsony számot kaptunk, a biztonságérzetet legkevésbé erősítő tényezők egyike az a szubjektív szempont, hogy az emberek mennyire érzik magukat biztonságban a bűnözőktől (erre 5-ből 3 pontot kaptunk). Utána következik a fogvatartottak aránya (2,5 pont), majd az országon belüli belső konfliktusok (2 pont), az erőszakossá váló tüntetések (2 pont) és az erőszakos bűncselekmények (2 pont) – ezek tehát a Magyarországi békeindexet leginkább kedvezőtlenül befolyásoló tényezők.

Nem csak az egészségügy áll jól, de a közbiztonság is szilárd

Legutóbb az egészségügyi államtitkár mondta, hogy büszke a magyar egészségügyre, most Pintér Sándor beszélt arról, hogy szilárd a közbiztonság.

A környékbeli országok közül Ausztria (4. hely), Csehország (6.), valamint Szlovénia (7.) biztonságosabb, mint Magyarország. Románia a 25., Szlovákia a 26. helyen végzett.

Az alábbi mozgótérképen azt követheti nyomon, hogyan változott a biztonsági helyzet az egyes térségekben az elmúlt 10 évben:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!