szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Izrael minden fegyvervásárlás esetén kiköti: hasonló technológiát nem kaphat a szállító cégtől más közel-keleti állam. Jócskán meglepődtek tehát az izraeli hadügyminisztériumban, amikor a hírszerzés jelentette: Egyiptom ugyanolyan tengeralattjárókat kap Németországtól, mint Izrael

Ya'alon akkori védelmi miniszter megkérdezte Netanjahu miniszterelnököt, aki közölte: semmit sem tud az ügyről. Ezek után az izraeliek rohantak reklamálni Németországba, miért nem tartják be a megállapodást? Miért adnak el olyan korszerű tengeralattjárókat Egyiptomnak, mint amilyeneket  Izraelnek? A Thyssen művekben csodálkoztak: de hiszen Netanjahu embere rábólintott az ügyletre. Jichak Molcho jogászról van szó, Netanjahu egyik bizalmi emberéről. Aki rokona a miniszterelnök egy másik bizalmasának, David Simronnak. Jelenleg ő az első számú gyanúsított a tengeralattjáró botrányban. Mellyel kapcsolatban Ya'alon ex hadügyminiszter úgy nyilatkozott: Netanjahunak is vállalnia kell a felelősséget. 

De miért vállalt ekkora nemzetbiztonsági kockázatot Izrael miniszterelnöke? Miért verte át a katonákat? A Yediot Ahronot című lap úgy érzi, megtalálta a választ: háromoldalú deal született. Egyiptom megkapja a korszerű tengeralattjárókat, Izrael pedig jóval olcsóbban jut hozzá négy őrhajóhoz, melyek a nagy közös tengeralatti gázmező felett őrjáratoznak. A Thyssen ugyanis vállalta: egyharmaddal olcsóbb lesz az őrhajóüzlet, ha Izrael nem ír ki tendert. Így is történt: a németek két zsíros üzlethez jutottak, hiszen Egyiptom 2 milliárd eurót fizetett a tengeralattjárókért. Izrael 127 millió euróval olcsóbban kapta meg az őrhajókat. Mindenki jól járt tehát.

Bár az izraeli lap megjegyzi: Egyiptom flottája mintha kissé túl erőssé vált volna. Jelenleg Sissi elnök Izrael-barát politikát folytat. De amikor Morszi volt az elnök Kairóban, akkor az izraeliek fejveszetten rohantak Németországba:, azt akarták elérni, hogy a németek ne szállítsák le a korszerű tengeralattjárókat az iszlamista rendszernek! A németek széttárták a karjukat: már késő, a szerződést nem szeghetjük meg. Aztán persze megszületett a megoldás: a szerződést nem szegték meg, de olyan lassan készültek el a korszerű tengeralattjárók, hogy csak akkor érkeztek meg az egyiptomi kikötőbe, amikor Egyiptom elnökét már Sissinek hívták.

Mennyiben fenyegetik Netanjahu miniszterelnök pozícióját ezek a kínos ügyek? A kormányfő irodája szerint semennyire. Az ellenzéki pártok és újságok más véleményen vannak. Osztják Ya'alon ex hadügyminiszter véleményét: a vizsgálatoknak el kell vezetniük a miniszterelnökhöz, aki bizalmasain keresztül intézi a legfontosabb ügyeket miközben - ha kell - belehazudik a saját katonái arcába is. Izraelben a nemzetbiztonsággal nem viccelne,k hiszen az ország állandó fenyegetettségben él. Benjamin Netanjahu a leghosszabb ideig hatalmon levő miniszterelnöke az országnak, aki túlélt már sok botrányt. De a fegyverkezéssel kapcsolatos gyanús ügyek nem számíthatnak elnézésre Izraelben, ahol a nemzetbiztonság a szó szoros értelmében a lét vagy nemlét kérdése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!