Két nagy londoni bankban is követik a brókerek mozgását, egészen fura indoklással

A 2008-as pénzügyi válságnak sok következménye van. Az egyik, hogy azóta a bankvezérek igyekeznek minél jobban rálátni alkalmazottaik üzleti akcióira.

  • hvg.hu hvg.hu
Két nagy londoni bankban is követik a brókerek mozgását, egészen fura indoklással

A pénzintézetek többféle óvintézkedést hoztak. A Bloomberg hírügynökség megtudta, hogy a patinás Barclays bank a fontos üzleteket kötő alkalmazottjait mostantól megfigyeli, jobban mondva, irodai mozgását nyomon követi. Az irodában lévő munkaasztal alsó felére egy kis dobozt rögzítettek, amely hő- és mozgásérzékelő berendezéssel van ellátva. A Barclays vezetése közölte: eddig semmilyen panasz nem érkezett az alkalmazottaktól, mert a kütyük felszereléséről előzetesen tájékoztatták az érdekképviseleti szervezeteket és magukat a brókereket is. A Bloomberg érdeklődött az előzetes tájékoztatásról, de erre, legalábbis a megkérdezettek közül, senki nem emlékezett.

 A munkahelyeket felügyelő kis dobozkák a Lloyds banknál is megjelentek. És két évvel korábban a The Daily Telegraph szerkesztőségében is. De ott nagy botrány lett és a kémkedő kütyüket gyorsan eltávolították. Viszont a banki irodákban úgy tűnik, megmaradnak. A Barclays vezére elmondta: nem munkatársaik személyiségi jogait is sértő megfigyelést folytatnak. Egyszerűen azt próbálják kideríteni, mennyire hatékony a méregdrága irodák kihasználtsága. Londonban 10 ezer euró az elit negyedekben a négyzetméterenkénti ár. Az OccupEye cég által gyártott készülékekkel olyan adatokat gyűjtenek, amelyek alapján csökkenthetők a villanyra, fűtésre szánt költségek, sőt az is kiderülhet, hogy nincs értelme méregdrága irodát bérelni, mert a helyiség nincs kihasználva, és akár távmunkával is helyettesíthető a napi bejárás. Ez tehát a hivatalos magyarázat, amelyet például a jelenséget elemző párizsi Le Figaro kétkedve fogad.

Bár Párizsban is nagyon drágák az irodák, egy francia banknál egyelőre elképzelhetetlen ilyen „költségminimalizáló”, valójában az alkalmazottakat megfigyelő kütyük elhelyezése. A francia törvények szigorúan védik a személyiségi jogokat és a francia mentalitás még az ultrajövedelmező pénzügyi szektorban sem tűri el a költségcsökkentésnek álcázott  kémkedést.(A kép illusztráció)

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.

„A továbbtanulás lenne a legfontosabb, de ez olyan kilátástalan, hogy meg se próbálom” – a Lázár Jánossal vitába keveredő fiatalt kérdeztük

„A továbbtanulás lenne a legfontosabb, de ez olyan kilátástalan, hogy meg se próbálom” – a Lázár Jánossal vitába keveredő fiatalt kérdeztük

Mintha személyes történetében mondaná fel a kormánypolitika kritikáját, olyanok Füle Zsigmond első tapasztalatai a munka világában. Ő az a 18 éves, bácsborsódi fiatal, aki keresztkérdéseket tett fel Lázár Jánosnak bajai fórumán, és panaszára, miszerint keveset keres, a miniszter úgy válaszolt: rossz helyen dolgozik.