Feszültség és konfliktus a szervezetben – Hogyan kezelhető?
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Az amerikai nyomás hatására az európai NATO-tagok megígérték, hogy néhány éven belül GDP-jük két százalékára emelik védelmi kiadásaikat. A nyertes az amerikai hadiipar lehet.
„Az európaiakat halálra rémiszti a NATO összeomlásának lehetősége. Aki csak egy kicsit is ismeri Európa történelmének utolsó kétszáz évét, megdöbben például azon, hogy Csehország és Románia önként helyezi német parancsnokság alá legjobb egységeinek egy részét” – mondta a hét végi müncheni biztonságpolitikai konferencián James Davis amerikai politológus. A Svájcban oktató elemző arra utalt, hogy Berlin a napokban megállapodott Prágával és Bukaresttel: a cseh és a román hadsereg egy-egy elit dandárja csatlakozik egy német vezetés alatt álló hadosztályhoz.
A nemzetközi hadosztály létrehozása csak az egyik jele annak, hogy az európai NATO-tagok komolyan aggódnak. Donald Trump amerikai elnök „elavultnak” nevezte ugyanis az 1949-ben megalapított észak-atlanti szövetséget, és többször megismételte, hogy egy esetleges támadás esetén nem számíthatnak amerikai segítségre azok a tagállamok, amelyek nem járulnak hozzá elégséges arányban a NATO költségvetéséhez. A müncheni konferenciát szervező német diplomata, Wolfgang Ischinger is úgy véli, Európának fel kell készülnie arra, hogy a földrész a jövőben nem kapja meg az USA feltétel nélküli segítségét, és ezért új alapokra kell helyezni a kontinens országainak katonai együttműködését. A szakértők szerint például Európának valódi nukleáris elrettentő képességgel kell rendelkeznie. Ehhez viszont Brüsszelnek engedményeket kellene tennie az EU-ból kilépő, ám a NATO-ban komoly szereplőnek számító, ütőképes atomarzenált birtokló Nagy-Britanniának. Németországnak pedig jobban kellene bíznia az ugyancsak atomhatalom Franciaországban.
A WIN/Gallup nemzetközi közvélemény-kutató cég napokban közzétett tanulmánya azt is megmutatta, hogy az Európában és más földrészeken élő polgárok körében csökken az USA-ba vetett bizalom. A 66 államban végzett felmérésből – amelybe Magyarországot nem vették be – például kiderült, hogy négy NATO-tagállam, Szlovénia, Görögország, Bulgária és Törökország polgárai Amerika helyett inkább Oroszországot választanák katonai szövetségesként.
Néhány országban – például Svédországban és Belgiumban – a kívánt „barátként” az USA csak néhány százalékkal előzte meg Nagy-Britanniát vagy Franciaországot. Több olyan NATO-n kívüli ország is akadt – például Szerbia, Macedónia, Bosznia, illetve Kína –, ahol a többség ugyancsak Oroszországot szeretné katonai partnerként látni. Az USA-t legnagyobb arányban azokban az európai államokban – Finnországban, Észtországban, Lettországban és Lengyelországban – választanák szövetségesnek, ahol a leginkább aggódnak amiatt, hogy az Ukrajnához tartozó Krím félszigetet 2014-ben magához csatoló Oroszországnak kedve támad újabb területek elfoglalására is.
A Trump-ultimátumot megismétlő James Mattis védelmi miniszter nem árulta el, mikorra kellene felzárkózniuk a keveset fizetőknek, és pontosan mivel büntetik majd az alulteljesítőket. Bosszantja az európaiakat, hogy a Trump által ismételgetett fizetési arányok köszönő viszonyban sincsenek a valósággal. Míg az amerikai elnök azt állítja, hogy Washington a NATO működési költségeinek 75 százalékát állja, ez az arány jelenleg csupán 22 százalékos, és az USA-nál jóval kisebb népességű Németország és Franciaország a maga 14,6, illetve 10,6 százalékával ugyancsak jelentős befizetőnek számít.
Miközben egyre több tagállam jelenti be, hogy a következő évtized közepére a GDP két százalékára emeli védelmi kiadásait, az USA leginkább a jelenlegi német 1,19 százalékos arány gyors növelésére szeretné rávenni Berlint. Részben azért, mert ez hatalmas összeg – 37 milliárd euró helyett több mint 60 milliárd – lenne, de azért is, mert Washington abban bízik, hogy a kisebb tagállamok követnék Németország példáját. Berlin egyelőre azonban habozik. A németek viselkedésének hátterében részben az állhat, hogy Berlinben tudják: a szomszédok a történelmi tapasztalataik miatt aligha örülnének az erőtől duzzadó, évenként hatvanmilliárd eurót a haderejére költő Németországnak.
Az alulteljesítők csoportjába tartozó Magyarország azt tervezi, hogy 2026-ra éri el a kétszázalékos határt. Simicskó István védelmi miniszter szerint ha erre szükség van, a kormány meggyorsítja a felzárkózást, és néhány évvel korábban megoldja az USA által megkövetelt – a 2014-es NATO-csúcson valamennyi tagállam által vállalt – kiadási szintet.
A kiadásnövelés legnagyobb haszonélvezője az USA lenne, amely a stockholmi békekutató intézet (SIPRI) adatai szerint a világ fegyverexportjának harmadát adja. Az USA 2012–2016 között 21 százalékkal növelte az export értékét 2007–2011-hez képest, és mintegy száz országnak szállít katonai felszereléseket. A NATO-tagállamok – követve az eddigi gyakorlatot – alighanem a jövőben is jórészt az amerikai hadiipari vállalatoktól vásárolnak majd, és így növekvő költéseikkel hozzájárulnak ahhoz, hogy Trump „ismét naggyá tehesse Amerikát”.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Miért köszönheti a házát Amy Heckerling John Travoltának és Bruce Willisnek? Mit tapasztalt női rendezőként Hollywoodban? Hogyan fedezte fel Sean Pennt és Alicia Silverstone-t? És miért volt fontos, hogy Phoebe Cates ledobja a bikinifelsőjét? A Nicsak, ki beszél! és a Spinédzserek író-rendezőjével beszélgettünk.