Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Elöregszik az ország, tovább fogy a népesség, egyre idősebben vállalnak gyereket a magyarok, és főleg a szegény területekről nem is szívesen költöznek el – ezt állapította meg a KSH az elmúlt öt évet vizsgálva.
Tovább csökken Magyarország népessége, a 2011-es népszámlálás óta 134 ezerrel csökkent a lakosságszám. A KSH most adta ki a két népszámlálás közötti félidőben felvett mikrocenzus adatait, ez alapján 2016. október 1-jén 9 millió 804 ezer volt az ország népessége.
A legnagyobb problémát Észak-Magyarországon jelenti a népességfogyás, ott 59 ezerrel kevesebben élnek, mint öt éve. Az egyetlen régió, ahol nem csökkent a népesség, a Budapestet is magába foglaló Közép-Magyarország. Megyei bontásban sem jobb a helyzet, a 19 megye közül két gazdagabb, Pest és Győr-Moson-Sopron népessége nőtt, valamint természetesen Budapesté.
Egyre több időset kell eltartani
Még nagyobb baj, hogy elöregszik az ország. Száz gyerekkorúra 2011-ben még 116 idős jutott, most már 128-nál tart ez a mutató. Az öt évvel korábbinál 26 ezerrel kevesebb gyerek él az országban, a 65 éven felettiek létszáma viszont eközben 144 ezerrel nőtt. A legöregebb megye Zala, ahol 45 év az átlagéletkor, míg a legfiatalabb Szabolcs-Szatmár-Bereg, 40 éves átlaggal.
Száz aktív korúnak most saját magukon kívül még 50 embert kell eltartania: 28 időst és 22 gyereket. A fordulatot 2001 hozta el, addig a gyerekek, azóta az idősek eltartása jelenti a teher többségét. Az is látszik, hogy a férfiak korábban halnak: a 39 évesnél fiatalabbak között még a férfiak vannak többen, 40-en felül viszont már a nők kerülnek többségbe.
Zuhan a gyerekvállalási kedv
A gyerekvállalási kedv továbbra is nagyon alacsony, száz szülőképes korú (azaz 15 év 49 év közötti) nőre 104 gyerek jutott. Ez különösen azzal összehasonlítva látszik hatalmas visszaesésnek, hogy 1990-ben a szám még 136 volt. A falvakban sokkal több gyereket vállalnak az emberek, ott 100 nőre 166 gyerek az átlag, míg például Budapesten csak 110. A megyei listán Szabolcs-Szatmár-Bereg az első, ott 168 az átlagos gyerekszám 100 nőnél, a lista végén pedig Csongrád áll 136-tal. A 25 és 34 év közöttiek 56 százalékának még nem született gyereke, de a 35-44 éveseknél is 20 százalékos ez az arány.
A gyerekvállalás időpontja egyre későbbre tolódik. Az átlagos magyar nő 24 évesen szüli az első gyerekét, de az átlagnál sokkal többet elmond, hogy mekkora a különbség végzettség szerint. Aki az általános iskolánál tovább nem jutott, az átlagosan 22 évesen szül először, az érettségizettek 25 éves korukig várnak, a diplomások pedig 27 évesek, amikor az első gyerekük születik. Ezzel összefügg, hogy a legtöbb gyereke azoknak van, aki még az általános iskolát sem fejezték be, a legkevesebb pedig az érettségizetteknek és a diplomásoknak.
A házasságkötések száma növekszik, azonban az öt évvel korábbinál így is kisebb azoknak az aránya, akik házasok. Élettársa 1 millió 87 ezer embernek van, ez 177 ezres növekedés öt év alatt, a gyerekek közel negyedének nem házasok a szülei. A házasoknak 3 százaléka nem él együtt már a házastársával.
Nem szívesen költöznek
A magyarok 52 százaléka ugyanabban a városban vagy faluban lakik, mint ahol született, 75 százalék pedig a megyét nem hagyta el. Főleg a kelet-magyarországiak és a falusiak nem költöznek szívesen.
Ami a mobilitást illeti: a népesség több mint ötöde ugyanazon a címen élt megszületése óta – persze ezt az arányt jócskán megdobja, hogy a 15 éven alatti gyerekek többsége még nem költözött sosem. De a 65 évesnél idősebbek 60 százaléka, és az 50-64 év közöttiek kétötöde még mindig ugyanott él, mint ahol a rendszerváltáskor.
Az adatokból az is kiderül: 149 ezer nem magyar állampolgár él Magyarországon, leginkább Budapesten, Baranyában és Zalában van sok külföldi. Ez 6 ezres növekedés 2011 óta. A legtöbben a románok vannak, igaz, a korábbi 39 ezer helyett csak 22 ezren (valószínűleg még nyugatabbra költöztek tovább), rajtuk kívül a németek és a szlovákok vannak tízezernél többen, 20, illetve 17 ezren. A lakosság közel 4 százaléka, 383 ezer ember az ország határain kívül született. Elsöprő többségük a születési országa alapján valószínűleg határon túli magyar, de például 23 ezren vannak most is, akik Németországban születtek.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A szexet kínálók és a digitális izgalomra vágyók Covid alatti egymásra találása röpítette az egekbe az OnlyFanst, melyen most jó pénzért túladna a nyilvánosságot kerülő tulajdonosa.
A Tisza Párt elnöke Szabó Tündére utalva reagált a Róka Rékáról szóló hírekre.
Az új uniós költségvetés kimagaslóan sok pénzt juttatna Magyarországnak, de mivel Ukrajna is kaphat EU-támogatást, Orbán Viktor elutasítja a javaslatot.
Olaszországi nyaralása idején történt végzetes baleset.
A humorista szerint a miniszterelnök hazudik, amikor azt mondja, hogy számíthatnak rá a kárpátaljai magyarok.