Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
3800-an perelték a japán kormányt, a bíróság a kormány ellen döntött.
Összesen mintegy félmilliárd jen (közel 1,2 milliárd forint) kártérítés megfizetésére kötelezte egy japán bíróság kedden a tokiói kormányt, illetve a fukusimai atomerőművet üzemeltető Tokyo Electric Power (Tepco) áramszolgáltató vállalatot a 2011-ben bekövetkezett katasztrófával összefüggésben.
Fukusima prefektúra egyik körzeti bírósága a legnagyobb számú, mintegy 3800 felperessel 2015-ben indított csoportos kereset ügyében hozott döntést. Az ítéletben elmarasztalták a kormányt amiatt, hogy nem írt elő szigorúbb biztonsági intézkedéseket az üzemeltető vállalatnak, jóllehet már 2002 óta ismert volt, hogy a térségben nagy kockázata van egy hatalmas erejű szökőárnak.
Ebben az ügyben a panaszosok több mint 80 százaléka olyan helyi lakos volt, aki nem hagyta el otthonát az atomerőmű balesete után. A felperesek azt követelték, hogy lakóhelyeiken a hatóságok állítsák vissza a katasztrófa előtti sugárzási szintet. Amíg ez nem történik meg, a panaszosok havi kártérítésre tartanak igényt a beadványuk szerint.
A 2011. március 11-i nagy erejű földrengést követő cunami a Fukusima I. atomerőmű három reaktorát súlyosan megrongálta, a radioaktív sugárzás következtében emberek tízezreit kellett kitelepíteni. Az atomkatasztrófa miatt százezrek kényszerültek otthonuk elhagyására, közülük 80 ezren azóta sem térhettek haza.
A katasztrófa után a kitelepítettek országszerte – 18 prefektúrában összesen több mint 10 ezren – nagyjából 30 csoportos keresetet nyújtottak be Japánban, kártérítést követelve az államtól és az üzemeltető vállalattól.
A keddi határozat már a második olyan bírósági döntés volt, amely kimondta a kormány felelősségét a megrongálódott fukusimai atomerőmű ügyében: első alkalommal a Gunma prefektúrában található Maebasi körzet bírósága határozott úgy márciusban, hogy a kormány és a Tepco kártalanítással tartozik 137 fukusimai kitelepítettnek.
Csiba prefektúrában viszont egy körzeti bíróság szeptemberi döntésében elutasította a csoportos kártérítést követelők beadványát – jelentette a Kyodo japán hírügynökség.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.