szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Illetékesség hiányában utasította el a Missouri fellebviteli bíróság egy alabamai asszony kártérítési keresetét a Johnson & Johnson nevű óriáscég ellen. Az asszony petefészekrákban hunyt el 2015-ben, az ügyében eljárók 72 millió dollárt követeltek, arra hivatkozva, a Johnson & Johnson által gyártott púder, illetve a cég más termékei hozzájárultak a betegség kialakulásához. A keresethez további panaszosok is csatlakoztak.

A fellebviteli bíróság egy Legfelsőbb Bíróság által hozott ítéletre hivatkozva utasította el a kártérítési keresetet. Ez kimondja, hogy a pnaszosoknak kötődniük kell ahhoz az államhoz, ahol ügyüket bíróság elé viszik. Márpedig ebben a perben a a 65 felperes közül mindössze kettő él Missouriban. A Johnson & Johnson üdvözölte a döntést.

A cég ellen egyébként ezres nagyságrendben indítottak pereket az Egyesült Államokban. Változó eredményekkel. Májusban például összesen 110 millió dolláros büntetést szabott ki egy amerikai bíróság a Johnson & Johnsonra, miután egy nő azzal vádolta meg a céget, hogy a hintőporuk 40 éven át tartó használatától kapott petefészekrákot.

Azt a szakértők nem tudták bizonyítani, hogy valóban lett volna összefüggés a nő betegsége és a hintőpor között, a bíróság viszont mégis büntetett, amiatt, hogy nem írták rá a termékre, hogy veszélyes lehet.

A vállalat fellebbez – ennek oka nem csak az, hogy a bíróság szerint sem bizonyítható, hogy a hintőpor használata okozott rákot, hanem az is, hogy a szakértők még abban sem biztosak, hogy egyáltalán van rákveszélyes összetevője a terméknek. A hintőporban zsírkő is található, a vád szerint ez okozhat rákot. A rákkutatók szerint azonban minimum bizonytalan, hogy ez az összetevő veszélyes-e, az óvatos hivatalos megfogalmazásban azt javasolják, hogy további vizsgálatokat végezzenek el, mielőtt ki lehetne mondani, hogy megnő-e a rák esélye azoknál, akik zsírkő tartalmú terméket használnak.

Tavaly három pert is elvesztett a gyártó, idén márciusban viszont egy bíróság nekik adott igazat. A cég 2012-ben, társadalmi nyomásra, már kivont számos, a termékeiben megtalálható, vitatott hatású összetevőt. 2014-ben pedig beszüntette a bizonyítottan rákkeltő hatású formaldehid hozzáadását a samponjaihoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!