szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kontinensen Németország számít „lízingnagyhatalomnak”, ahol a hitelezést már jócskán meghaladja a pénzügyi- és operatív lízing.

Bár a 60-as, 70-es és 80-as években még a saját tulajdont preferálták, a mai, fiatalabb generáció sokkal nyitottabb a bérlés iránt. A globális lízingpiacot vizsgálva például egy 2016-os jelentés alapján az európai régió 8,95 százalékkal nőtt az előző évazonos időszakához képest.

A kontinensen Németország számít „lízingnagyhatalomnak”, ahol a hitelezést már jócskán meghaladja a pénzügyi- és operatív lízing (43% és 45%). Ázsia felzárkózása is jelentős, ugyanis az utóbbi években 10 százalékos növekedést generált a lízingpiac, ugyanakkor a legjelentősebb szereplő még mindig az Egyesült Államok.

A magyar lakosságnak – beleértve a kis- és középvállalati szegmenst –, ha pénzre van szüksége, legtöbbször a hitel jut először eszébe. A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb jelentése szerint, bár éves szinten 5-10 százalékkal bővül a KKV szegmens hitelállománya, a legfőbb akadályt még mindig a biztosítékok jelentik a hitelfelvétel során – írja a tozsdeforum.hu.

Éppen ezért nyer egyre nagyobb teret a pénzügyi- vagy operatív lízing (tartós bérlet) is. Ezt a trendet támasztják alá azok az adatok is, amelyek szerint a finanszírozott összeg 127,5 milliárd forintot tett ki az első negyedévben, ami a tervezett 5 százalékos növekedéssel szemben 23 százalékos emelkedést jelentett.

A második negyedév végére ezeket az adatokat is sikerült „túlszárnyalni”, és ma a magyar lízingpiacon a finanszírozott összeg már 279,4 milliárd forintra rúg, mely 19 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A gépek és berendezések esetében a finanszírozott összeg a második negyedév végén 31 milliárd forintot tett ki, ami nem kevesebb, mint 31 százalékos növekedést jelent éves szinten. Szintén bővülés figyelhető meg a mezőgazdasági és az építőipari gépeknél is, ilyen nagyságrendű kihelyezésre 2008 óra nem volt példa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!