Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Ez nem vicc, a kis nagyhercegség nem fél felvenni a versenyt az Egyesült Államokkal és Japánnal.
Törvényt fogadott el a közelmúltban Luxemburg arról, hogy a nagyhercegség vállalatai miként használhatják fel a világűrben található alapanyagokat. Etienne Schneider kormányfőhelyettes el is mondta, miért kell a szabályozás: „Biztosak vagyunk abban, hogy mindenképpen szükség lesz a világűrben lévő anyagok felhasználására. Először azért, hogy ezzel is segítsük a távoli világok felfedezését, később pedig azért, hogy kielégítsük a földiek igényeit is” – fejtegette. Az űrbányászati hatalom címre törő országnak mindig is jó érzéke volt ahhoz, mit érdemes fejleszteni: az ipari forradalom idején Luxemburg az acélipart építette ki, később a pénzintézetei révén vált híressé, 1980-ban pedig ott alakult meg a legnagyobb magánkézben lévő műholdas cég, a SES.
Nem egyedül a nagyhercegség lát fantáziát az űrbányászatban. Miközben a 2014-es 500 millióról tavalyra 3,1 milliárd dollárra ugrott a kereskedelmi űrrepülésekre fordított beruházások összege, sorra indulnak útnak azok az automata űrhajók, amelyek feltérképezik a Földhöz viszonylag közel repülő aszteroidák összetételét. Az amerikai NASA által fellőtt Osiris-Rex szonda jövőre éri el a Bennu aszteroidát, s 2023-ban tér vissza az ott gyűjtött mintákkal. Japán az Itokava aszteroidát vette célba, a Hajabusa űrhajó 2018-ban indul, s a 2020-as évek végén tér vissza talajmintákkal.
A NASA azt is tervezi, hogy robothajókat küld néhány nagy aszteroidához, s a belőlük kiszakított többtonnás darabokat stabil, Hold körüli pályára állítja át. Ott amerikai űrhajósok megvizsgálnák a kőzeteket, s ennek alapján kiderülne, bányászati szempontból melyek a legértékesebb égitestek. Különleges figyelem övezi a Psyche nevű aszteroidát: az égitesthez valószínűleg 2027-ben ér el egy amerikai robotűrhajó, amely megvizsgálja a főként vasból és nikkelből álló fémtömböt. A Psyche egyébként valószínűleg egy bolygókezdemény maradványa, most a meg sem született bolygó magja kering az űrben.
„Még a mi életünkben sok ezermilliárd dolláros üzlet lesz a kereskedelmi űrutazás és az űrbeli bányászat. A befektetők is változnak. Korábban lelkes amatőrök invesztáltak a fejlesztésbe, most viszont sorra jelennek meg a fősodorhoz tartozó üzletemberek, illetve az intézményi befektetők” – mondta újságíróknak Chris Lewicki, az űrbányászatra szakosodó amerikai Planetary Resources cég vezérigazgatója. Lewicki szerint az űrbányászat a 2020-as évtized vége felé lendülhet fel, míg Luxemburg a 2030-as évek közepére teszi a nagyüzemi bányászat indulását.
Az űrbányászatban a Holdnak is fontos szerep jutna. A sarki területeken lévő jégből – napelemek segítségével termelt árammal – a rakéták hajtásához szükséges oxigént és hidrogént nyernének, később pedig fellendülhet a hélium–3 izotóp begyűjtése is. A Földön ritka gázt az évszázad közepére talán működőképessé váló fúziós reaktorokban használnák: a Napot utánzó reaktorban hatalmas mennyiségű energia felszabadulása mellett alakulnának át a hidrogén- és hélium–3 atomok hélium–4 atomokká.
A Föld és a Mars közötti, Nap körüli pályán 16 ezer kisebb-nagyobb égitest kering, s ezek közül sokról kiderült már, hogy nagy értékű ásványkincset tartalmaz. Az Asterank.com nevű adatbázis munkatársai már azt is kiszámolták, mennyibe kerülne és mennyi hasznot hozna egy-egy aszteroida „lebányászása”. A Ryugu értéke például mintegy 80 milliárd dollár, s a költségek levonása után 30 milliárdos haszon ütné a kitermelők markát. A szakértők szerint még az űrutazás bonyolultsága mellett is könnyebb lehet begyűjteni az aszteroidákon található ásványi anyagokat, mint ugyanazokat felhozni a föld mélyében lévő tárnákból. Különösen akkor, ha a kibányászott anyagokat közvetlenül az űrben használják fel.
A cikk a HVG 2017/43. számában jelent meg.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Javult a vállalkozások alkupozíciója: az árak konszolidálódtak, a kockázati prémiumok csökkentek, van verseny. Érdemes élni a lehetőségekkel.
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.