szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Erős, 1 százalékot meghaladó csökkenéssel nyitottak kedden a New York-i tőzsde irányadó indexei. Az amerikai piacokat megrázó zuhanás Európában is érezteti hatását.

A 30 vezető iparvállalat DJIA-indexe 1,08 százalékos, az S&P 500-as mutató 1,93 százalékos, a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója pedig 1,87 százalékos mínuszban indította a kereskedést. Tizenöt perccel később azonban mindhárom index nyereségbe került, és az első húsz perc után a Dow Jones 0,75 százalékos, az S&P 500-as mutató 0,31 százalékos, a Nasdaq Composite mutatója pedig 0,50 százalékos pluszban állt.

Az európai részvénypiacok közül a londoni, a frankfurti, valamint a párizsi is egyaránt 3 százalékot zuhant az amerikai tőzsdéken zajló események hatására. A nagy nyugat-európai értéktőzsdék közül a londoni FTSE-100 index 2,15 százalékos (ez a BBC összesítése szerint tavaly április óta nem volt ilyen alacsonyan), a frankfurti DAX-30 index 1,90 százalékos, a párizsi CAC-40 pedig 1,84 százalékos mínuszban állt fél négykor, a New York-i nyitás időpontjában.

A BÉT oldalán olvasható adatok szerint hazai oldalon is érzékelhető az esés: az OTP 3,08, a Mol 2,38, a Richter 0,23, az MTELEKOM 0,97, míg Mészáros Lőrinc cége, az OPUS 3,15 százalékos mínuszban állt az említett időpontban, igaz, másik érdekeltsége, a Konzum több mint 1 százalékos pluszban.

A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára, csakúgy mint minden más nyersanyagé, csökkent kedden. Fél négy után a legközelebbi, áprilisi határidős jegyzésekben a Brent hordónkénti ára 0,67 százalékos veszteségben, 67,17 dolláron állt, a márciusi szállítású WTI pedig 0,55 százalékos mínuszban, 63,80 dolláron forgott.

A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,2340 dollárt adtak, 0,26 százalékkal erősödött az amerikai deviza. A japán jenhez képest 0,43 százalékkal drágult a dollár, 109,56 jenen forgott. A bitcoin árfolyama stabilizálódni látszott délután a kora reggel elszenvedett újabb több mint 10 százalékos zuhanás után. Az egyik széles körben elfogadott bitcoin árfolyamindex, a Coindesk indexe – amely a legnagyobb kereskedési platformok jegyzéseinek átlagát mutatja – 6929,88 dolláron, 0,23 százalékos nyereségben állt, de napi mélypontján hatezer dollár alatt, 5947, 40 dolláron is járt.

Elemzők továbbra is óvatosan ítélik meg az előző két kereskedési napon elszenvedett súlyos veszteségek utáni helyzetet, a többség úgy véli, hogy egy jelentős és törvényszerű korrekcióról van szó az utóbbi hónapok és hetek rekordokat rekordokra halmozó emelkedése után.

Londoni elemzők szerint valószínűtlen, hogy az elmúlt napok globális tőzsdei árfolyamzuhanásainak komolyabb negatív reálgazdasági hatásai lennének. Az Oxford Economics elemzői közölték: a ház számítási modellje szerint, ha a vezető tőzsdék részvényárfolyamai globális átlagban 10 százalékkal zuhannak, a hét vezető ipari hatalom (G7) együttes hazai össztermékének (GDP) nominálértékét ez is csak 0,3 százalékkal csökkentené kétévi távlatban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!