szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Nemzet szerint EU-támogatások egy részét mentette ki külföldre a férfi, aki a gyémántüzletben is érdekelt volt.

Több országban is jelen volt cégeivel, sőt még egy offshore cégben is érdekelt volt az a férfi, aki a Magyar Nemzet hétfői cikke szerint Magyarországon elnyert uniós pénzek külföldre juttatásának volt a kulcsfigurája, és a lap úgy tudja, az Egyesült Államokban él, az FBI-nak pedig egy korábbi büntetőügy keretében vallhatott a sikkasztásról.

A 37 éves F. Péter ugyanis az Interpol körözési listáján is szerepel, nagy értékű csalás és pénzmosás miatt keresik. Erről tavaly nyáron – ezt a Magyar Nemzet is jelzi – az Átlátszó cikkben írt. A cikk szerint a férfi egy csalásra szakosodott bűnszervezethez köthető, amely 2010 és 2013 között követett el internetes csalásokat, a megszerzett pénzt pedig az úgynevezett havala-rendszeren keresztül mozgatták.

A Magyar Nemzet szerint nem csak a bűnözők és az Iszlám Állam által is előszeretettel alkalmazott, lekövethetetlen pénzmozgást lehetővé tevő átutalási szisztémát alkalmazták, hanem gyémántra váltva is „mentették” a pénzt. Itt lehet jelentősége annak, hogy F. Péter korábban több gyémántkereskedelemmel foglalkozó cégben is tulajdonos vagy vezető volt. Ezek egyike, az Art Diamond (később Ad Infosec) nem csak Magyarországon, de Romániában is jelen volt.

F. Péter egyébként csaknem húsz cégben volt érdekelt, az Opten adatbázisa szerint ezek közül csupán egyben van még mindig érdekeltsége több családtagjával együtt. A pilisszántói, egyéb vendéglátással foglalkozó kft. néhány százezer forintos bevételt ért el csupán az elmúlt években.

A céghálóban ennél érdekesebb társaságokat is találhatunk. Például a megszűnéséig Szlovákiában és Magyarországon is működő B2B Solutions Kft.-t, amely öt évvel ezelőtt azzal került be a hírekbe, hogy ettől a cégtől vásárolt az állami mobiltenderen győztes cég, a Magyar Posta, az MFB és az MVM által alapított MPVI mobiltelefonokat és laptopokat. Az állami beszerzésnek azért van jelentősége, mivel a magyarországi cég egyik tulajdonosa mögött a brit Virgin-szigeteken bejegyzett Lorson Finance Limited állt – vagyis egy offshore cég.

F. Péter egyik korábbi cége a Prőhle és társa nevet viseli. A végelszámolás alatt álló kft. ügyvezetője Prőhle Gergely volt, aki 2010-2017 között helyettes államtitkár volt, és ma a Petőfi Irodalmi Múzeum vezetője. A volt politikus az Átlátszónak tavaly azt mondta: könyvelője ajánlotta neki az eladó céget, amikor számlaképes vállalkozásra volt szüksége (Prőhle 2008-ban, F. Péter után került a társaságba).

A 37 éves üzletember mellett a gyémántbizniszben az izraeli Tom család több tagja tűnt fel, de több cégben üzlettársa volt az Átlátszó cikke szerint az FBI által szintén kikért A. Alex, aki rövid ideig a diósgyőri vasműt is vezette. Volt cég, ahol A. Alex váltotta a cégvezetésben F. Pétert. Az egyik ilyen az elektronikus háztartási cikkek nagykereskedelmével foglalkozó Earts, amelynek a tulajdonosai között szintén ott van a Lorson Finance Limited.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!