Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Balásy Gyula, Kuna Tibor és Csetényi Csaba cégei továbbra is számíthatnak állami megbízásokra, amelyekből eddig is bőségesen profitáltak már.
A következő években is ugyanaz a három, kivétel nélkül kormányközeli üzleti kör húzhat hasznot az állami hirdetésekből, mint amelyik az elmúlt másfél évben is milliárdokat keresett ezen – írja a G7 gazdasági portál.
A Nemzeti Kommunikációs Hivatal még pénteken tette közzé az áprilisban kiírt közbeszerzésének eredményét. Ennek összegzéséből kiderült, hogy a jövőben is Balásy Gyula, a több miniszterrel is jó kapcsolatot ápoló Kuna Tibor és a sajtóban legtöbbször csak Rogán Antal szomszédjaként emlegetett Csetényi Csaba cégeivel szerződhet az állami kommunikációs feladatok lebonyolítására 2014-ben létrehozott szervezet.
A lap emlékeztet: a hivatal elvileg az állami kommunikációs költségek lefaragására hozta létre a kormány. A cél az volt, hogy a korábban évi 40 milliárdos ilyen jellegű kiadást 25 milliárdra csökkentsék. Ehhez képest csak az elmúlt másfél évben 70 milliárdot költöttek el az új rendszerben a hivatalon keresztül. A pénz pedig teljes egészében ahhoz a három üzleti körhöz vándorolt, amelyet előzetesen kiválasztottak – tették hozzá a cikkben.
A rendszer úgy működik, hogy a hivatal kiír egy nagy összegű közbeszerzést, amihez kiválasztanak három céget vagy konzorciumot. Ezekkel keretszerződést kötnek, és amikor vannak már konkrét feladatok, már csak ebben a körben hirdetnek versenyt. Amelyik cég a háromból a legjobb ajánlatot adja, az végezheti el a feladatot. A kérdés tehát már csak annyi, hogyan osztozik meg a keretösszegen a három érintett társaság.
Legutóbb 2016 decemberében kötöttek ilyen keretmegállapodást. Akkor Balásy Gyula cégei, a New Land Media Kft. és a Lounge Design Kft., a Trinity International Communications Kft, a Young and Partners Kft. és a Sprint Nyomdaipari Kft. (előbbi kettő Kuna Tibor cége), valamint a Csetényi Csaba tulajdonában álló Network 360 Kft. és az Affiliate Network Kft. volt a három győztes konzorcium.
A 25 milliárdból pedig úgy lett több mint 70, hogy a velük kötött szerződésbe belekerült egy kitétel, amely szerint az eredetileg meghirdetett keret kétszer feltölthető, a 12 hónapos időkorlát pedig szintén kétszer meghosszabbítható, összesen három évre. A keretet fel is töltötték, és el is fogyott, jöhetett az újabb tender.
Egyelőre nem tudni, mennyit költenek el most. A G7 biztosra veszi, hogy most is 75 milliárd forint lesz a keretösszeg. A közbeszerzést 1 forintra írták ki ugyan, ez azonban már legutóbb is így történt, ráadásul a szövegben jelezték, hogy legalább 150 megbízásra lehet számítani, amelyek átlagos értéke meghaladhatja az 500 millió forintot. Utóbbi két szám szorzata pedig éppen 75 milliárd. A leírás szerint a szerződést az előzőhöz hasonlóan meg lehet majd hosszabbítani, méghozzá kétszer egy évvel.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.