szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság a bíróságok után a Legfelsőbb Bíróság függetlenségét is félti.

Kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság Lengyelország ellen a Legfelsőbb Bíróságról szóló új lengyel törvény miatt. A kedden hatályba lépő törvény értelmében a Legfelsőbb Bíróság 72 bírájából 27 kényszerül nyugdíjba, beleértve az első elnökét, akinek a megbízatása idő előtt szűnik meg. A törvény értelmében a jelenlegi bírák nyilatkozhatnak arról, hogy szeretnék, ha meghosszabbítanák a megbízatásukat, amit a köztársasági elnök biztosíthat egyszer megújítható hároméves időszakra. Az elnök döntésére nézve nem állapítottak meg kritériumokat, és nincs lehetőség e döntés bírósági felülvizsgálatára.

Az Európai Bizottság véleménye szerint ezek az intézkedések aláássák az igazságszolgáltatás függetlenségének elvét, így a bírák elmozdíthatatlanságát, ezzel Lengyelország az EU alapjogi chartáját sérti meg.

Nem ez az első eljárás Lengyelország ellen a jogállamisággal kapcsolatosan. Varsó ellen a hírhedt 7. cikkely keretében is eljárást indított Brüsszel, és bár ennek keretében – különösen Mateusz Morawieczki kormányfői kinevezése óta – párbeszédet folytat a két fél, ezt a kérdést „nem rendezték megnyugtatóan” – áll a bizottsági közleményben. Brüsszel nem fogadja el garanciaként azt sem, hogy a bírák sorsáról egyeztetni kell a Nemzeti Igazságszolgáltatási Tanáccsal. Annál is inkább, mivel ennek a véleménye nem kötelező, ráadásul tagjai a lengyel parlament által kinevezett bírák, ami megint szembemegy az igazságszolgáltatás függetlenségének alapelvével.

Ledobta az atomot Brüsszel a lengyelekre

Az Európai Parlament (EP) belügyi, állampolgári jogi és igazságügyi szakbizottsága (LIBE) először tartott meghallgatást az uniós alapszerződés nevezetes 7-es cikkelye alapján, és ha leendő jelentése nyomán az Európai Parlament plénuma úgy találja, cselekvésre fogja kérni az Európai Tanácsot, azaz a tagállamok kormányait képviselő testületet.

A lengyel kormánynak egy hónap áll rendelkezésre a bizottság felszólító levelének megválaszolására, ha ez nem történik meg, vagy Brüsszel nem lát előrelépést, második szakaszba lépteti az eljárást. A bírósági feljelentés ezt követi.

A lengyel igazságszolgáltatási reform rendes bíróságokkal foglalkozó jogszabálya miatt tavaly december indított eljárást az Európai Bizottság, akkor ugyancsak a bírák kényszernyugdíjazása miatt.

A bizottság korábban a rendes bíróságokról szóló lengyel törvényre vonatkozó kötelezettségszegési eljárást indított, amely ugyancsak a törvény nyugdíjba vonulásra vonatkozó rendelkezésein és azoknak a bírói kar függetlenségére gyakorolt hatásán alapult, ez az ügy tavaly decemberben került az Európai Bíróság elé. Ekkor indította meg Brüsszel Lengyelország ellen első alkalommal az úgynevezett 7. cikk (1) bekezdés szerinti eljárást azzal az indokkal, hogy a jogállamiság megsértésének egyértelmű veszélye áll fenn a reform miatt.

Az eljárás keretében múlt kedden volt egy meghallgatás, amelyen – írja a bizottság – a lengyel hatóságok nem jeleztek olyan tervezett intézkedéseket, „amelyek a fennmaradó aggályai eloszlatására irányulnának”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!