szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hogyan kell érteni azt, hogy a munkavállaló halálával nem szűnik meg a fizetett éves szabadsághoz való joga? Kérhetik-e az örökösök az elhunyt rokonuk megmaradt szabadnapjai után járó pénzt? Ebben az ügyben döntött az Európai Bíróság.

Ha egy dolgozó meghal, akkor az örökösei kérhetik a céget, hogy fizessék ki a megmaradt szabadnapjait – mondta ki az Európai Bíróság.

A testület egy német ügyben hozott ítéletet: két nő perelte az elhunyt férjeik munkaadóit. Arról már négy éve ítéletet hoztak, hogy „a munkavállaló halálával nem szűnik meg a fizetett éves szabadsághoz való joga”, a német munkaügyi bíróság viszont arra hivatkozott: a hazai szabályok nem engedik, hogy a ki nem vett szabadság beszámítson az örökségbe. Ráadásul a szabadság lényege az volna a német bíróság szerint, hogy az ember pihenhessen és szabadideje legyen, ezek a célok viszont „az érdekelt elhalálozásától többé nem elérhetőek”.

Az Európai Bíróság azonban úgy ítélt, hogy ilyen esetben az örökösnek igenis jár a szabadság helyett fizetett pénz. Ha valakinek megszűnik a munkaviszonya, akkor a ki nem vett szabadság helyett járó pénzt kifizetik neki, ugyanígy számolni kell ezzel akkor, amikor az öröklésről van szó – érveltek a bírák.

Egy másik ügyben úgy ítélt a bíróság: ha a dolgozó nem kéri a megmaradt szabadságát akkor, amikor véget ér a munkaviszonya, azzal nem vesztheti el automatikusan a fizetett éves szabadsághoz való jogát. Több cég is azt kérte ugyanis a távozó dolgozóitól, hogy mielőtt megszűnne a munkaviszonyuk, vegyék ki a megmaradt szabadnapjaikat, és amikor ezt nem tették meg az alkalmazottak, nem akarták kifizetni őket. A bíróság szerint ezt nem tehették volna meg. A kivétel az, amikor a cég lehetőséget ad a dolgozónak arra, hogy megfelelő időben kivegye a szabadságát, ő pedig így sem teszi ezt meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!