Kiszervezi védelmi ipari érdekeltségeit a magyar állam
Mely cégeket érint az N7 Holding és a 4iG csoport közötti előzetes megállapodás? Milyen lehetőségeket tartogat az ágazat a hazai beszállítóknak?
Egy bioetanolgyárat akart építeni Nagyszalontán, de végül el sem kezdték az építkezést.
Sokmilliárdos beruházást ígért Erdélyben a fideszes Bánki Erik, és bár a projekt bedőlt, ő százmillióval szállt ki – írja a 444.hu-n megjelent cikkében a Direkt36, amely a romániai Rise Projecttel közösen tárta fel a fideszes képviselő több mint tíz évre visszanyúló, romániai üzleti ügyeit.
Bánki Erik, aki jelenleg a parlament gazdasági bizottságát vezeti, 2008-ban egy 70 millió eurós (akkoriban több mint 17 milliárd forintos) projekt megvalósítására tett ígéretet: a tervek szerint egy bioetanolgyár épült volna a magyar határtól nem messze, Nagyszalontán.
A tervezett beruházás megvalósításához Bánki – a tulajdonában lévő romániai cégeken keresztül – 2007 és 2010 között összesen 114 hektárnyi földet és egy céget vásárolt Romániában több mint 250 millió forint értékben. Bánki a földek egy részét a nagyszalontai önkormányzat árverésein szerezte, amelyeken egyetlen vetélytársa az unokatestvére volt. A földvásárlások eddig rejtve maradtak, mivel a képviselő az ingatlanokat nem tüntette fel a vagyonnyilatkozataiban.
Bánki vagyonnyilatkozatából és a cégei nyilvános pénzügyi beszámolóiból az sem derül ki, miből volt pénze a föld- és cégvásárlásokra. A befektetéseket megelőző években ugyanis romániai és magyar cégei veszteséget, vagy mindössze pár millió forintos nyereséget termeltek.
Bánki a Direkt36-nak azt mondta, hogy csak a helyszínen, a földárverésen tudta meg, hogy az unokatestvére, Madár Péter is részt vesz a földárveréseken, aki a lapnak azt állította, hogy a cégében a tulajdonostársa javaslatára licitáltak az erdélyi földekre, és hogy nem tudott arról, hogy Bánki cége is pályázik azokra.
Bánki azt is mondta, hogy a romániai cégei több vállalattól is kaptak kölcsönt a föld- és cégvásárlásokra, de a hitelező cégek nevére már nem emlékezett, és a hitelekről dokumentumokat sem mutatott. Azt pedig, hogy vagyonnyilatkozatából miért hagyta ki a romániai földeket, azzal indokolta, hogy azokat nem magánszemélyként, hanem cégein keresztül birtokolta, így pedig szerinte nem volt köteles feltüntetni azokat.
A fideszes képviselő a nagyszalontai önkormányzattal kötött 2008-as szerződésében azt vállalta, hogy 2009 októberéig felépíti a bioetanolgyárat, ha nem, akkor kötbért fizet, de a gyárból végül nem lett semmi. Bánki szerint a 2008-as gazdasági világválság miatt dőlt be a projekt, az üzleti szereplők visszaléptek, és nem tudtak partnereket találni, bár a beruházás határidejét is módosították 2014-re.
Ennek ellenére sem kezdődött el az építkezés, a képviselő cégei 2,3 millió eurós (akkori árfolyamon több mint félmilliárd forintos) köztartozást halmoztak fel Romániában, és a 43 ezer eurós (9,3 millió forintos) ingatlanadót sem fizették be. Végül a nagyszalontai önkormányzat kérte a cégek felszámolását a bíróságtól.
Bánki romániai földjeinek egy részét az eredeti vételárukhoz képest jóval drágábban számították be az önkormányzat felé felhalmozott adósság rendezésébe, egy másik részét pedig idén nyáron szintén az eredeti vételárhoz képest drágábban, 309 ezer euróért (100,4 millió forintértért) értékesítette idén nyáron.
Mely cégeket érint az N7 Holding és a 4iG csoport közötti előzetes megállapodás? Milyen lehetőségeket tartogat az ágazat a hazai beszállítóknak?
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. A cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változások kerülnek bemutatásra.
Még mintegy 186 milliárd forint kedvező feltételű pénzügyi forrás érhető el az EXIM-nél a Demján Sándor Program keretében meghirdetett konstrukciókban.
Mintha személyes történetében mondaná fel a kormánypolitika kritikáját, olyanok Füle Zsigmond első tapasztalatai a munka világában. Ő az a 18 éves, bácsborsódi fiatal, aki keresztkérdéseket tett fel Lázár Jánosnak bajai fórumán, és panaszára, miszerint keveset keres, a miniszter úgy válaszolt: rossz helyen dolgozik.
A HVG újságírói adnak pár tippet a vakációhoz.
A Magyar Olimpiai Bizottság kapta a legtöbbet, de utalták a szokásos 110 milliót az ATV volt elnöke vállalkozásának, és jutott némi apró a Rogán-szomszéd Csetényi Csaba cégének, egy Tiborcz-, illetve egy Mészáros-közeli magántőkealap érdekeltségének is.
Heorhij Tihij szerint inkább azt kellene megmagyaráznia a magyar embereknek, hogy miként sikerült „elcseszni” az ország gazdaságát.
Az énekes már elnézést kért, amiért elragadta az aljas indulat.
Több oka is van a lakhatási válságnak.