szerző:
Tetszett a cikk?

Külön kormányhatározatot kapott az újonnan építendő élményfürdő, amelynek azt is megengedik, hogy 25 különböző ingatlanon terpeszkedjen el, a hatóságoknak pedig extra rövid időt hagytak az engedélyezésre.

A kormány időnként olyan aprólékos részletességgel foglalkozik egy-egy helyi üggyel, amiről a kívülálló nem is gondolná, hogy ez egy kormány feladata. Most például a győri „vízi élménypark létrehozására, valamint az érintett terület árvízi védelmének biztosítására irányuló” beruházásról hoztak külön határozatot.

Ez azt mondja ki, hogy a helyrajzi számmal felsorolt 25 ingatlanra az építési engedély akkor is megadható, ha a létesítendő építmények több ingatlanon helyezkednek el, építési teleknek nem minősülő területen kerülnek elhelyezésre, továbbá ezeket az ingatlanokat az építési engedélyezési eljárás során rendezettnek kell tekinteni abban az esetben is, ha az ingatlant érintő telekalakítás még nem történt meg.

Ez a beruházás eddig nem is szerepelt a Modern Városok Programba tartozó, nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánított turisztikai és városfejlesztési célok között, csak a csütörtökön közzétett határozat illesztette be, az azonnali kiemeltté nyilvánítás után pedig arra következtethet az elmúlt években megedződött állampolgár, hogy valami bonyodalom lehet a telekkialakítással, vagy éppen nem akarják betartani az általános törvényi szabályokat.

Ráadásul a közigazgatási hatóságoknak alapesetben 15, a szakhatóságoknak 8 napot szabtak meg az ügyintézéshez. Igaz, a központi építészeti-műszaki tervtanács véleményét be kell szerezni, de sok idő erre se marad.

Az ilyen különleges szabályok megfogalmazására az uniós vagy hazai költségvetésből megvalósuló, nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások megvalósításának gyorsításáról és egyszerűsítéséről szóló törvény hatalmazza fel a kormányt. Ez eredetileg 2006-ban, a Gyurcsány-kormány idején született, de akkor csak néhány kiemelt nagyberuházásra vonatkozott, amelyek költsége legalább 5 milliárd forint volt vagy legalább 1000 új munkahelyet hoztak létre.

A most alkalmazott paragrafusokat mind 2010 után illesztették bele, kiterjesztve az egyedi bánásmód lehetőségét a mindössze 90 millió forint teljes költségigényű és 15 új munkahelyet teremtő, valamint az egyedi kormánydöntéssel megítélt támogatásból megvalósítandó invesztíciókra is.

Az nem derül ki a kormányhatározatból, hogy a felsorolt telkek kinek a tulajdonában vannak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!