szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A világ második legnagyobb autóipari beszállítója és Székesfehérvár legnagyobb adófizetője a Denso, ahol végül bevált a szakszervezet unortodox taktikája. A LIGA szerint súlyos következményekkel járó negatív eseményláncot sikerült megállítani.

Pattanásig feszült a helyzet az elmúlt hetekben Székesfehérvár legnagyobb munkáltatója és adófizetője, a Denso üzemében – írta a Napi.hu.

Az 5 ezer főt foglalkoztató üzem dolgozóit a LIGA – Ifjúsági Munkás Érdekvédelmi Szervezetének (LIMÉSZ) csillapította le a dolgozókat, akiknek béreit a 2008-as válság elhúzódása miatt évek óta nem fejlesztették. A régi, akár 20 éve ott dolgozó kollégák bére nagyon komolyan mértékben összetorlódott.

A dolgozók türelme a januári Audi-sztrájk kapcsán fogyott el, de a bértárgyalás valójában már ősz óta folyt a Densóval. Így maga a szakszervezet volt az, aki megpróbálta lecsendesíteni a kedélyeket.

A szakszervezet egy 20,2 százalékos bérfejlesztési javaslattal indított, a Denso novemberben egyoldalúan 5,5 százalékos bérfejlesztést rendelt el, így a bruttó 300 ezer forint alatt kereső dolgozók (mintegy 4 ezer ember) alapfizetése körülbelül 20 ezer forinttal növekedett.

Ezután az álláspontok megmerevedtek, a munkáltató ellenállt, a dolgozók felpaprikázódtak. Végül 14,7 százalékban állapodtak meg, mely ugyan kevesebb, mint amennyit az Audinál kiharcoltak, de több, mint a Bosch 14,5 százalékos emelése.

A székesfehérvári üzem a Denso-csoport egyik legnagyobb termelőbázisa Japánon kívül. Szinte az összes ismert autómárkát kiszolgálják, világszerte exportálnak.

A Világgazdaság korábban arról írt, hogy beláthatatlan – az Audi-sztrájkénál komolyabb – következménnyel járt volna az autóiparban a Bosch hatvani üzemének esetleges leállása. A LIGA szerint egy Denso-sztrájk szintén komoly negatív eseményláncolatot indíthatott volna el.

*

A DENSO napokkal szemlénk megjelenése után reagált annak tartalmára. A cég szerint nem is volt sztrájkhelyzet, a felek folyamatos tárgyalása nem szakadt meg, hanem mindkét oldalon jelentős kompromisszumokat tettek a megállapodásért. Egyben azt állították, hogy a vállalat vezetése nem kényszer hatására állapodott meg a béremelés mértékéről. Magyarázatuk szerint ez már csak azért sem lehetett így, „mert a reprezentatív szakszervezet taglétszáma a vállalat összlétszámának csupán 20%-át teszi ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!