szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy nappal a kilépés tervezett dátuma előtt sem tudni, milyen módon és meddig halasztódik a Brexit.

Pénteken újra a brit alsóház elé terjesztené a Brexitről szóló megállapodást a londoni kormány, bár egyelőre nem világos, hogyan is szavaztatná erről a parlamentet a Theresa May vezette testület. Ezzel a lépéssel mindenesetre a kilépéssel kapcsolatos zűrzavar egyik elemére próbálnak megoldást találni, konkrétan arra, hogy a május 22-i kilépést (a rövid halasztást) abban az esetben tette lehetővé az EU, ha március 29-én, londoni idő szerint este 11-ig - vagyis az uniós tagság megszűnésének eredeti időpontjáig - megszavazzák a Brexitről szóló megállapodást. Ellenkező esetben vagy április 11-ig kérik a hosszabb távú halasztást, vagy másnap kizuhannak megállapodás nélkül az unióból.

Az eddig kétszer durva többséggel leszavazott megállapodás elfogadásának nőtt ugyan az esélye azzal, hogy May szerdán közölte: hajlandó a Brexitről szóló tárgyalássorozat második felében (vagyis a kilépés után, a jövőbeni viszonyról szóló egyeztetés idején) félreállni. A sikernek mégis több akadálya is van:

  • a többséghez szükség lenne az északír DUP tíz voksára is, ám a frakció szerdán közölte: nem hallott olyan érvet, amely meggyőzte volna a pártot arról, hogy a backstop nem jelent számukra kockázatot.
  • John Bercow házelnök is közölte: addig nem enged újra a Ház elé terjeszteni az egyezményt, amíg az előző két verzióhoz képest nincsenek benne jelentős változtatások.

Andrea Leadsom konzervatív frakcióigazgató bejelentése szerint a fenti problémákra próbál egyelőre megoldást találni a kormány, így egyelőre nem véglegesítették a pénteken beterjesztendő indítványt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!