szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A szervezet szerint a növényvédelemmel foglalkozó bizottságban a környezetvédelem helyett a vegyipar és a nagyipari termelők érdekeit veszik csak figyelembe.

Nem vesz részt a továbbiakban a Greenpeace Magyarország az Agrárminisztérium Növényvédelmi Bizottságában – közölte a civil szervezet.

A nyolc éve létező Növényvédelmi Bizottság feladata a növényvédelemmel kapcsolatos szakmai kérdések megtárgyalása. A jogszabály alapján évente legalább három alkalommal kellene üléseznie a Növényvédelmi Bizottságnak, a Greenpeace közlése szerint azonban az elmúlt években véletlenszerűen, akár egyéves kihagyással hívták csak össze a testületet, de a zöld civil oldal álláspontjait ezeken az üléseken sem vették figyelembe.

A szervezet hozzáteszi, hogy a Növényvédelmi Bizottság számos tagja képviseli a nagyipari mezőgazdaság és a vegyszergyártók érdekeit, miközben az ökológiai termelők szervezetei nem tagjai a bizottságnak.

A Greenpeace azért hagyja ott a bizottságot, mert szerintük a tárca és a hatóságok a tudományos kutatási eredményeket rendre félresöprik,

a döntéshozatal során a magyar lakosság egészségvédelmének, valamint az élővilág és a termőtalaj megőrzésének szempontjait felülírják a vegyipar, valamint a nagyipari mezőgazdaság érdekei.

A szervezet szerint a bizottság a létezése óta minden fajsúlyos, növényvédő szerekkel kapcsolatos vitában (glifozát, neonikotinoidok, légi permetezés) a nagyipari mezőgazdasági és vegyszergyártó lobbicsoportok álláspontját támogatta, a környezetvédő szervezet pedig úgy döntött, a továbbiakban ehhez nem kíván asszisztálni, mert érdemi munkára nincs esély a bizottságban.

Mindaddig, amíg a tárca és a hatóságok a magyar emberek érdekei helyett a vegyipar és a nagyipari termelők érdekeit képviselik, és nem hagynak ettől eltérő álláspontokat érvényesülni a döntéshozatal folyamán, teljesen felesleges további részvételünk a Növényvédelmi Bizottság munkájában, különös tekintettel arra, hogy egyáltalán nem tudunk azonosulni a Bizottságban hozott döntésekkel

– mondta Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője.

Hozzáteszik, a Növényvédelmi Bizottságban zajlik jelenleg a Nemzeti Növényvédelmi Cselekvési Terv felülvizsgálata, és bár az Európai Unió azt várná el a tagállamoktól, hogy mérsékeljék a mezőgazdaságukban a káros vegyszerek használatát, a magyar Cselekvési Terv jelenlegi formájában sokkal inkább a vegyszergyártó ipar érdekeit tartja szem előtt, mint a lakosság egészségvédelmét. A vegyszerfelhasználás csökkentésére való törekvés sem jelenik meg a szövegben.

A zöld álláspont kizárólag a Terv helyzetértékelésében jelenik meg, amely viszont semmilyen kötelező érvénnyel nem bír. Mindezt a Greenpeace egyértelműen kifogásolta, de javaslatai érdemben nem kerültek be a Cselekvési Tervbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!