A kínai „illetékes elvtárs” beszólt a kereskedelmi háborúzó Trumpnak

Hszi Csin-ping kínai elnök ellátogatott az ország ritkaföldfém-központjába, ahol a Mennyei Birodalom készletének több mint 80%-a található. Ebből az alkalomból a kínai kommunista pártsajtó megfenyegette az Egyesült Államokat.

  • Lengyel Miklós Lengyel Miklós
A kínai „illetékes elvtárs” beszólt a kereskedelmi háborúzó Trumpnak

 A Global Times a Kínát vaskézzel kormányzó kommunista párt angol nyelvű lapja, amely meglehetősen hűen tükrözi azt, amit a Tiltott városban a vezetők gondolnak a világról. Pontosabban szólva azt tudatja a világgal, amit a legfelső pekingi vezetés tudatni akar. Most a Reform és Tervbizottság egy magát megnevezni nem kívánó képviselője, aki elkísérte Hszi Csin-ping elnököt Csianghszi tartományba, közölte, a ritkaföldfém-piacon a hazai megrendeléseké az elsőbbség. Az újságíró megkérdezte tőle, hogy az üzenet felfogható-e az Egyesült Államoknak címzett fenyegetéssel, mire az illetékes elvtárs” annyit közölt: nem szívesen látnánk, ha kínaiak által exportált eszközökkel lépnének fel mások Kína ellen.

Mire jók a ritkaföldfémek?

A tudományos technika forradalomban szinte minden területen felhasználható az a 17 elem, melyet idesorolnak. A lézerektől a kohászatig számtalan helyen felhasználhatóak (az amerikai ipar számára is nélkülözhetetlenek a kínai szállítások), mert ahogy a kínaiak mondják, „képesek a kőből aranyat csinálni”. Némi problémát jelent, hogy a ritkaföldfémek bányászata nem éppen környezetkímélő. A Global Times is céloz rá, hogy a fenntartható fejlődés ezen a területen még megvalósításra vár. Vagyis a bányászat hihetetlen mértékben egészség- és környezetkárosító körülmények között folyik. A helyiek mégiscsak örülnek neki, mert az elmaradott tartományban legalább van munka. A sors iróniája, hogy itt alakult meg a vörös hadsereg Kínában, miután a kommunista pártot elűzték Sanghajból, de Csianghszi továbbra is rendkívül elmaradott tartománya Kínának. Ezt a Global Times sem titkolja, amikor a reformok felgyorsítását sürgeti a ritkaföldfémek legfőbb lelőhelyén, ahol látogatást tett Kína első embere.

Az óceán túloldalán is számolgatnak: 600 milliárd dollár mínuszt jelenthet a kereskedelmi háború 

A globális gazdaság egésze megérezheti a kereskedelmi háború elfajulását – hangsúlyozza a Bloomberg hírügynökség. A legnagyobb vesztesek természetesen Kínában és az USA-ban vannak, de Európa és a világ többi része is megérzi, ha tartós lesz a szembenállás Peking és Washington között. Márpedig Hszi Csin-ping elnök hosszú menetelésről beszélt. Az a harmincas években azt jelentette, hogy a kommunisták a fejlettebb keleti vidékről kénytelenek voltak elvonulni nyugatra, ahol végül is egy barlangvárosban, Jenanban vészelték át a nehéz időket. A párhuzam több mint kínos figyelmeztetés a kádereknek és a népnek: ínséges idők következhetnek a fellendülés évtizedei után.

Kína csakis az egyenjogúság alapján állapodhat meg

Ezt üzenték a pekingi China Dailynek nyilatkozó mandarinok és szakértők. Ez is finom utalás a múltra. A tizenkilencedik században a császárok egyenlőtlen szerződéseket kötöttek a brit világ birodalommal és Japánnal. A Mennyei Birodalom összecsuklott és a XX. század elején megbukott. Hszi Csin-ping elnök és társai nem kívánnak így járni. Bár a japán Nikkei hírügynökség szerint Kína első embere és az őt képviselő Liu Ho miniszterelnök helyettes hajlandó lett volna megállapodni az amerikaiakkal, de akkora volt a belső ellenállás a kommunista pártban, hogy kénytelenek voltak visszalépni. Ezért Hszi Csin-ping elnök, ahelyett, hogy a Fehér Házban parolázna Trump elnökkel, inkább a ritkaföldfémek bányászatát tanulmányozta a helyszínen. Finoman értésére adva Amerikának: neki is megvannak a saját fegyverei.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.

Meghalt Ozzy Osbourne

Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.

utazás

Európa 5 legszebb vasútvonala

Lélegzetelállító alpesi tájaktól a Harry Potterből ismerős viaduktig az öreg kontinens tele van szebbnél szebb vasútvonalakkal, melyeknek nagy részén ráadásul külön felár nélkül vonatozhatunk.