szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egy kutatás szerint minél nagyobb a csábítás, annál becsületesebbek vagyunk.

A becsületesség és a bizalom kulcsszerepet játszik a világ működésében, ezért is készülhetett el a University of Michigan 40 ország 355 városának 17 ezer lakosát vizsgáló kutatása arról, hogy mennyire vagyunk becsületesek a talált tárgyakkal kapcsolatban. A Science tudományos folyóiratban megjelent beszámoló fő megállítása bármily hihetetlen, mégis az, hogy

minél értékesebb volt egy talált pénztárca, annál nagyobb valószínűséggel adták vissza azt az emberek

- derül ki az Economist összefoglalójából.

Alain Cohn kutató és csapata középületekben bankokban, múzeumokban és rendőrörsökön adott le tárcákat, melyekben egy fiktív személy névjegykártyái, bankkártyái, bevásárlólistája, illetve bizonyos esetekben készpénze volt. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hányan keresik fel az iratok tulajdonosát.

A tapasztalat azt mutatta, hogy nagyobb valószínűséggel (40 százalék helyett 51 százalék) jutottak vissza "tulajdonosukhoz" azok a tárcák, amelyekben volt készpénz, körülbelül 5000 forint értékben. Ha ennél is nagyobb összeg volt benne, akkor még többen, körülbelül 60 százalék szolgáltatta vissza az értékeket. Egyes régiók, például Skandinávia kiemelkedett a mezőnyből becsületesség terén.

Az eredmény azért is meghökkentő, mert a kutatócsoport által meginterjúvolt közel 300 amerikai önkéntes azt gondolta, a több készpénzt tartalmazó tárcákat kevésbé adnák vissza szívesen az emberek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!