szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Az oszakai G20-csúcson elvitte a show-t az amerikai elnök lánya, aki szintén elnöki ambíciókat dédelget.

A first lady kihagyta Donald Trump távol-keleti körútját, amely így a first daughter, vagy az amerikai elnök lányának nagy hete lett a nemzetközi diplomáciában. Ivanka Trump mindenütt ott volt Japánban és Koreában, ahol a világ vezetőivel találkozni lehetett. Egyáltalán nem véletlenül: ő szeretne az Egyesült Államok első elnöknője lenni. E célból fel is osztották a világot férjével: Jared Kushnernek, aki ortodox zsidó család tagja, jutott a Közel-Kelet, míg Ivankának a Távol-Kelet. Az ifjú hölgy pedig az elnöki mesterséget tanulgatta Oszakában és Koreában.

"Ha Ivanka indulna az elnöki posztért, akkor azt hiszem, hogy nagyon nehéz lenne őt megverni" – nyilatkozta korábban a büszke atya a The Atlanticnek. Ivanka a női ügyekben főtanácsadó a Fehér Házban, és elsősorban ebben a minőségében pompázott Oszakában, ahol a G20-csúccsal párhuzamosan tanácskozást tartottak a nők gazdasági és társadalmi felemelkedéséről is. A franciák közzétettek egy videót arról, hogy a first daughter hogyan próbál szót váltani Christine Lagarde-dal, az IMF főnökasszonyával, Justin Trudeau-val, Kanada miniszterelnökével, Theresa May brit ügyvezető kormányfővel és Emmanuel Macron francia elnökkel.

Ilyen nagy szerepet még sohasem játszott egyetlenegy elnöki családtag sem az Egyesült Államok nemzetközi politikájában – írja meglehetősen kritikusan az amerikai sajtó, ám a Fehér Házban teljesen normálisnak tekintik azt, hogy a First Daughter a protokollban megelőzi Mike Pompeo külügyminisztert is. Trump koreai látogatása során Ivanka állt a második helyen, a szerencsétlen Pompeo a háttérbe szorult.

Koreában Ivanka a békeangyal

Már kevesen emlékeznek rá, de Ivanka volt az első Trump, aki kezet rázott egy Kimmel a diktátor családjából. Mindez a téli olimpián történt Dél-Koreában, ahol Ivanka képviselte az USA-t, míg a diktátor húga Észak-Koreát. A női diplomácia sikeres volt, megkezdődtek a komoly tárgyalások, és végül Trump és Kim tárgyalóasztalhoz ült Szingapúrban tavaly júniusban.

Most pedig Trump volt az első amerikai elnök, aki Észak-Korea földjére lépett. "Feltétlenül vele akarok tartani, ha kapok meghívót" – nyilatkozta Ivanka Trump a sajtónak Dél-Koreában. Kapott: ő is átléphetett a fegyverszüneti vonalon.

A vidék holdbéli tájra emlékeztet. A zóna demilitarizált, de amikor ott jártam, az észak-koreai határőrök parancsnoka figyelmeztetett Panmindzsonban: ha engedély nélkül át akarnék lépni a zóna határán, akkor puszta kézzel megölnek az erre kiképzett katonák.

Milyen volt? – kérdezték Ivanka Trumpot az amerikai újságírók, akik nem léphettek Észak-Korea földjére. "Szürreális!" – válaszolt a first daughter, aki apjával együtt rövid időt töltött Kim Dzsong Un birodalmában. A látogatástól mindenki mást remélt: Trump szeretne diplomáciai sikert felmutatni elnökválasztási kampánya során, Kim – aki családja harmadik generációját képviseli a diktatúra élén – pedig megmutathatja népének, hogy országukban járt az amerikai elnök. Ehhez persze kell a propagandagépezet is, ám az jó kezekben van: a diktátor húga, Ivanka Trump "jóbarátnője" irányítja teljhatalommal.

A dinasztiák találkozása önmagában is kissé szürreális volt, de legalább újrakezdődtek a tárgyalások az USA és Észak-Korea között. Ezzel csökken a háborús feszültség az egész régióban, Észak-Korea éhező népe pedig kezdhet reménykedni: talán egyszer véget ér a Kim dinasztia "rizs helyett rakétát" politikája, amelynek eredményeképp jelenleg napi 16 deka a rizsfejadag a nemzeti kommunista államban a koreai félsziget északi részén.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!