szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Májusban 8,7 százalékkal volt magasabb az ipari termelés, mint egy évvel korábban. A járműgyártás kibocsátása és exportja is 17 százalékkal nőtt. Az energiaipar kibocsátása 10 százalékkal volt magasabb a hideg idő miatt.

2019 májusában az ipari termelés volumene 8,7 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 6,1 százalékkal bővült - írja jelentésében a KSH. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 1,4 százalékkal emelkedett.

Az ipari export volumene 8,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A feldolgozóipari exportértékesítés 37 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 17, míg a 15 százalékos súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 5,1 százalékkal emelkedett. Az ipar belföldi értékesítése 9,2, ezen belül a feldolgozóiparé 7,5 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos havinál.

Az iparon belül a döntő súlyt (96 százalék) képviselő feldolgozóipar termelése 8,7, a csekély súlyú bányászaté 15,2 százalékkal nőtt. Az energiaipar kibocsátása (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 10,4 százalékkal emelkedett, főként az előző évinél sokkal hűvösebb idő hatására (az Országos Meteorológiai Szolgálat közlése szerint a 2019. májusi középhőmérséklet 5,5(C-kal alacsonyabb volt a 2018. májusinál).

A feldolgozóipari termelés 30 százalékát képviselő járműgyártás kibocsátása 17,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A közúti gépjármű gyártásának volumene 20,9, míg a közúti jármű alkatrészeinek gyártásáé 12,9 százalékkal emelkedett. A járműipar magasabb teljesítményszintje a rendelésmutatókban is tükröződik.

A feldolgozóipari termelés 11 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 6,6 százalékkal nőtt. A két legjelentősebb alágazat közül az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 25 százalékkal bővült, ugyanakkor a híradástechnikai berendezés gyártása 2,7 százalékkal csökkent. A feldolgozóipari termelésből 10 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 5,4 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva, elsősorban a kivitel növekedésének köszönhetően, a belföldi eladások mérséklődtek. A legnagyobb súlyt (26 százalék) képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 3,1 százalékkal nőtt, míg a második legnagyobb súlyú italgyártás 1,8 százalékkal csökkent, a viszonylag hideg májusi időjárás miatt. Ezen felül még két alágazatban esett vissza a termelés: a pékáru, tésztafélék gyártásában 0,7, illetve a csekély súlyú dohánygyártásban 5,2 százalékkal.

Az alágak közül a leginkább, 18,6 százalékkal a kis súlyú (3,2 százalékot adó) egyéb feldolgozóipar; ipari gép, berendezés üzembe helyezése, javítása nőtt, a szakágazatok döntő többségében bővülést mértünk. A kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása 5,4 százalékkal emelkedett, mind a hazai, mind a külpiaci eladások kedvező alakulásának köszönhetően. Tovább bővült a termelés a közepes súlyú alágakban: a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 7,6, míg a fémalapanyag és fémfeldolgozási terméké 1,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Csak két alágban csökkent a kibocsátás: a legkisebb súlyú textília, ruházat, bőr és bőrtermék gyártásában 4,4, a vegyi anyag, termék gyártásában 7,7 százalékkal. Ez utóbbinál a visszaesést nagyrészt a műanyag-alapanyag gyártása okozta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!