szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kockázatos volna egy ilyen szerződés, a mostani alapján is túl drágán érkezik a gáz a PGNiG vezetője szerint.

A PGNiG lengyel állami gázszolgáltató nem tervez további hosszú távú megállapodásokat kötni a Gazprom orosz gázipari vállalattal – ezt a vállalat elnöke, Piotr Wozniak jelentette be a lengyelországi Krynicában rendezett gazdasági fórumon. Szerinte ugyanis

kockázatokat hordoz magában

az orosz féllel való együttműködés.

A lengyel vállalatvezető azt is mondta, hogy a lengyel fogyasztóknak szállított orosz földgáz nagyobbik része a Gazprommal kötött Jamal-szerződés alapján érkezik, ez azonban túlárazott. Wozniak szerint "alapvetően változik a helyzet 2022-ben, amikor kifut a Jamal-szerződés.

Lengyelország évi 15 milliárd köbméter földgázt használ fel. Ennek a harmadát maga termeli az országban, fennmaradó részét pedig importálja. Lengyelország legnagyobb gázszállítója a Gazprom, amely a jelenlegi hosszú távú megállapodás keretében évi 10,2 milliárd köbméter földgázt exportál.

A lengyel kormány korábban már többször jelezte, hogy a Gazprommal kötött szerződés lejártáig, 2022-ig alternatívákat keres az orosz import kiváltására. Ezek egyike lehet a cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatala. Az LNG lengyelországi behozatala évről évre nő, tavaly az importált gáz több mint húsz százalékát tette ki. A 2015-ben üzembe helyezett swinoujsciei gázkikötő már hetven, összességében 7,5 milliárd köbméter visszagázosított LNG-nek megfelelő szállítmányt fogadott.

A gázkikötő kapacitását a jelenlegi évi 5 milliárd köbméterről 2021-ig 7,5 milliárd köbméterre tervezik növelni, ami a teljes lengyel gázkereslet mintegy fele. Tavaly október a PGNiG elnöke arról beszélt, hogy Lengyelország csaknem 30 százalékkal olcsóbban szerez be cseppfolyósított földgázt az Egyesült Államokból, mint a Gazpromtól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Szijjártó: Magyarország akkor is kap gázt a Gazpromtól, ha Kijev és Moszkva nem jut dűlőre

Magyarország jövő évi gázellátása akkor is biztosított, ha Moszkva és Kijev között nem születik az év végéig új, gáztranzitról szóló megállapodás, a Gazprommal emellett megindult a hosszú távú hazai ellátás biztonságához szükséges tervezés és együttműködés is – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI-nek, miután Moszkvában megbeszélést folytatott Alekszej Millerrel, a Gazprom vezérigazgatójával.