szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Erről nyilatkozott a volt amerikai kém, aki jelenleg Moszkvában él amerikai feleségével. Permanent Record most megjelent könyvének a címe, melyben beszámol arról, hogy miért is hagyta ott az amerikai hírszerzést és miért leplezte le annak a titkait?

Edward Snowden katonacsaládból származik: nagyapja ellentengernagy volt, édesapja pedig a parti őrség megbecsült veteránja. Édesanyja a Nemzetbiztonsági Szolgálatnak, az NSA-nek dolgozott. A szeptember 11-i merénylet után Edward Snowden jelentkezett a hadseregbe. Itt kommandós elit alakulatban vett részt kiképzésen, de megsérült. Ezért átirányítottak a CIA-hez. Minthogy kiválóan értett az informatikához onnan átkerült az NSA-hez, amely tömeges megfigyelést végzett és végez a világon. "Még a CIA sem tudja, hogy mire képes az informatikai megfigyelési rendszer" - nyilatkozta a Der Spiegelnek a moszkvai Metropol szállodában Edward Snowden, majd rámutatott az okostelefonjára: tudja, hogy ez a telefon hány ezer adatot továbbít percenként, ha ki van kapcsolva, akkor is? Az NSA képes ezeknek az adatoknak a megszerzésére és a tárolására. Ebben áll a veszélyessége - hangsúlyozta Edward Snowden, aki tisztában van vele, hogy halálra van ítélve, ezért csakis szigorúan konspiratív szabályok szerint találkozott a német újságíróval Moszkvában.

Ha kiesem az ablakon, akkor az nem lesz a véletlen műve, nem lesz öngyilkosság. Azért esem ki, mert valaki kilökött - mondta a komputeres kém, akit az amerikai katonai bíróság halálra ítélt. Nem véletlenül: Snowden ugyanis rengeteg titkot csempészett utolsó állomáshelyéről, Hawaii szigetéről. Hongkongban majd Oroszországban leplezte le azt, hogy az USA tömeges megfigyelést alkalmaz a világ minden pontján - beleértve a szövetséges államok vezetőit is. Barack Obama akkori amerikai elnök személyesen kért bocsánatot emiatt Angela Merkel kancellártól és más vezetőktől. Szentül megígérte: a jövőben ilyesmi nem fordulhat elő. Kevesen adnak hitelt ennek az ígéretnek – annál is inkább, mivel Obamát Donald Trump követte az elnöki székben.

Trump nem a probléma, hanem annak következménye

Ezt állítja könyvében Snowden, aki szerint az informatikai forradalom darabokra szabdalta a társadalmakat. Ezt a helyzetet használja ki Donald Trump vagy Boris Johnson.

És az oroszok? "Nem kétséges, hogy rengeteg hackerakciót hajtottak és hajtanak végre a nyugati államok ellen. Minden valószínűség szerint megpróbálták manipulálni a választásokat az USA-ban Donald Trump érdekében. Minden titkosszolgálat ezt csinálja. Az USA is legkevesebb 50 éve" - állítja.

Az amerikai kém az internet reformját javasolja. „Jelenleg a Google segítségével tájékozódunk a világban. Ezért a Google szinte mindent tud rólunk. Rajtuk keresztül pedig az amerikai titkosszolgálat is. Az internet túlságosan is jól működik. Ezért meg kellene fontolni, hogy regionális internet rendszerek létrehozásával csökkenteni lehet-e a tömeges megfigyelést?” – veti fel az interjúban.

Snowden arról is beszél, hogy ami miatt most Kínát bírálják, azt Amerika már réges-régen csinálja. A kínaiak elsősorban az iszlamista terror által fenyegetett Hszincsiang-Ujgur tartományban olyan tömeges megfigyelési rendszert alkalmaznak, amely gyakorlatilag tökéletes kontrollt eredményez.

Semmi nem törlődik

Az interjút Snowden könyvének megjelenéséhez időzítették. Ebben arról is ír, hogy az NSA már az arab kávéházakban működő wi-fi rendszereken keresztül is szinte minden beszélgetést rögzít. Majd kulcsszavak elemzésével kiválasztják a problematikus beszélgetéseket, és elraktározzák azokat. Ezért a könyv címe a Permanent Record, vagyis örök emlékezet/felvétel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!