szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kína a világjárvány ellenére nyitott globális gazdaságot akar – ezt hangsúlyozta Hszi Csinping elnök, aki Pekingből vett részt azon a videokonferencián, melyet a G20 állam- és kormányfők rendeztek meg. A pekingi China Daily már arról ír, hogy áprilistól megindulhat a fellendülés a világ második legnagyobb gazdaságában.

Kínában a televízióban mind gyakrabban mutatják a vezetőket maszk nélkül, hogy felhívják a lakosság figyelmét: lassan lecseng a válság, kezdődhet a gazdasági élet újraindítása. Méghozzá nem akárhogy. Nem a régi utat akarják folytatni, hanem előre menekülnek.

A kínaiak – eltérően az amerikai vagy európai válságenyhítő intézkedésektől – nem mindenkit érintő válságtervekkel akarják dinamizálni a gazdaságot, hanem csakis azok a cégek és szektorok kapnak támogatást, melyeket Pekingben a jövő irányának tekintenek. Mindenekelőtt az informatika, ahol Kína ki akarja használni az 5G-rendszer bevezetésében fennálló helyzeti előnyét.

Legalábbis ezt gondolják Pekingben az Állami Terv és Reformbizottságban, amely az agytrösztje a gazdaság irányításnak Kínában. Már több mint 160 ezer átjátszótornyot építettek Kínában, amely jelenleg előnyben van vetélytársaival szemben az 5G technológiában. De ez nem elég: 180 milliárd dolláros beruházást terveznek ebben a stratégiai ágazatban 2025-ig, amikor Peking reményei szerint már minden második beszélgetés az 5G rendszeren keresztül zajlik majd az országban.

Mi lesz a kereslettel?

Pekingben nagyon figyelnek arra, hogy olyan cégeket támogassanak, amelyek el is tudják adni az áruikat az alaposan felbolydult világpiacon. A világgazdaság leállása 30 százalékkal csökkentheti a keresletet Kína árui iránt a következő félévben – írja a Nomura csütörtöki jelentésében.

Ez azt jelentheti, hogy a következő félévben több mint 18 millió kínai veszítheti el az állását, mert a külföldi piacokon drámai mértékben visszaesett a kereslet. Állnak például azok a gyárak Dél-Kínában, melyek olyan luxuscégeknek szállítottak, mint például a Prada – panaszkodik a Global Times, amely felszólítja a jegybankot, hogy a világ többi részéhez hasonlóan csökkentse a kamatlábat, hogy levegőhöz juttassa a gazdaságot, mely padlót fogott az első negyedévben Kínában.

Az ázsiai óriásban most abban reménykednek, hogy pozitív mérleggel zárhatják az évet – ellentétben vetélytársaikkal. Sőt a China Daily már annyira optimista, hogy szerinte az Új Selyemút program is tovább folytatódhat. Miért? Mert míg Kína továbbra is a nyitott világgazdaság híve és növeli külföldi befektetéseit addig az USA és más vetélytársak befelé fordulnak – írják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!